Manşet

Onların korkusu tutsakların taleplerinin duyulması

H.Merkezi: PKK ve PJAK’lı tutsakların açlık grevi her gün daha da büyürken ve ölümler yaklaşırken HDK taksim meydanında bir basın açıklaması yaptı.

Açlık Grevindeki Tutsakların Talepleri Kabul Edilsin, Ölüm Değil Çözüm” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, “Biji Bexweden Zindene” grevdeki tutsaklar onurumuz vb. sloganlar attı.

HDK adına basın açıklamasını okuyan Aysel Güzel; ölümlerin yaklaştığını belirterek medyanın ve hükümetin sessiz kaldığını vurguladı.  “sağlık sorunlarının başladığını, ailelerin endişelendiğini belirten Güzel;  “Kürt tutuklu ve hükümlüler, başta anadilinde savunma hakkı olmak üzere, cezaevlerindeki kötü koşulların son bulması, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşullarının ortadan kaldırılması ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı, barışçı ve demokratik çözüm için adım atılmasını istemektedirler” dedi.

HDK adına yapılan basın açıklamasının ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel; “İmralı ile görüşmelerin tıkanması üzerine bedenlerini açlığa yatıran tutukluların en net taleplerinden biri olan İmralı ile yeniden görüşmelerin başlaması talebini buradan bir kez daha tekrarlıyorum” dedi.

Tuncel’in ardından konuşma yapan sırrı Süreyya Önder ise; açlık grevinde olan tutsakların bizden biri olduğunu söyleyerek; medyanın açlık grevine olan ilgisizliğini “hiç bir gazetede veya televizyonda bir haber dahi yapılmadı. Onların korkusu açlık grevindeki tutsakların taleplerinin duyulmasıdır” cümlesiyle vurguladı.

Bir çok devrimci demokrat kurumunda destek verdiği eylem atılan sloganlarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu