Manşet

Toplumsal hafıza zaman aşımına uğramaz

İstanbul: 1993 yılında 35kişiyi Sivas’ta diri diri yakanlar 19 yıl sonra Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla bir kez daha katletti.

Mahkeme kararının ardından sokaklara dökülen binlerce “insan yakmanın zamanaşımı olmaz” sloganlarıyla öfkelerini haykırdılar. Halkın hafızasında var olan tüm gerçekler zaman aşımına uğramadı ve uğramayacaktır. Hesabı sorulması beklenen diğer tüm suçlar gibi Sivas’ında hesabı sorulacak.

Halkın adaleti tecelli edecek

Kararın ardından bir araya gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Derneği ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 31 Mart günü Kadıköy’de görkemli bir mitinge imza attılar.

Miting için saat 12.00’de Tepe Nautilus, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Altıyol ve EBK olmak üzere dört ayrı noktada toplanıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı 34 kitle örgütü ile “Baskıya, zulme, sömürüye karşı birleşiyoruz” yazılı HDK imzalı pankart arkasında bir araya gelen BDP, ESP, EMEP, SODAP  Haydarpaşa Numune hastanesi önünden Kadıköy meydana doğru sloganlara eşliğinde yürüdü.  Partizan, Mücadele Birliği, DHF ve birçok köy derneği de Tepe Nautilus’tan Kadıköy meydana doğru yürüyüşe geçti.

Kortejin en önünde “Sivas katliamı insanlık suçudur. Zaman aşımına hayır” yazılı pankart ile Sivas’ta yakılan canların fotoğrafları taşındı. “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartla katliamı unutmayacaklarını ve davanın peşini bırakmayacaklarını haykıran kitle çeşitli illerde Alevilerin evlerinin işaretlenmesine de, “Buradayız, Aleviyiz. Bizi de işaretleyin” yazılı dövizlerle tepki gösterdi.

Avcılar’da belediye tarafından yıkılan Yeşilkent Cemevi de pankart ve dövizleriyle mitingde yer aldı. Caferiler, muhalif taraftar grupları Devrimci Trabzonsporlular, Açık Sol Fenerbahche ve Çarşı da alanda pankartlarıyla yer aldı.

Yürüyüş kitle, “Davamız mahşere kalmayacak“, “Zaman aşımını tanımıyoruz“, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar“, “Sivas’ın hesabı sorulacak“, “Dur de zaman aşımına dur de“, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek“, “Dersim, Sivas, Koçgiri; unutulmaz hiçbiri“, “Roboski’den Sivas’a adalet istiyoruz”  sloganlarını haykırdı.

2 Temmuz şehitleri ölümsüzdür”, “Sivas’ı unutmadık. Katil devlet hesap verecek” yazılı pankart arkasında bir araya gelen Partizan kitlesi “ Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Sivas’ın katili Patron-Ağa devleti”, “ Sivas’ın hesabı sorulacak”  sloganları ile coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kitlenin alkış ve sloganları ile Partizan kortejine olan ilgisi dikkat çekti. Kadıköy Meydanı’na giriş sırasında Sivas katliamına ilişkin bir apartmanın tepesinde pankart indiren CHP gençlik kolları Partizan kitlesi tarafından “ Kahrolsun faşist Kemalist diktatörlük” sloganları ile protesto edildi. Protesto karşında pankartın kaldırıldığı dikkat çekti.

 

Binler haykırdı: Davamız mahşere kalmayacak

Binlerce kişinin alana aktığı Kadıköy Meydanı hıncahınç doldu. Miting konuşmaları dernek ve federasyonların kitleyi selamlaması ile başladı. İlk olarak Sivas’ta katledilenlerin aileleri adına Sivas’ta katledilen Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok bir konuşma yaptı. Sivas’tan Uludere’ye, Maraş’tan Gazi’ye tüm katliamları için adalet istediklerini belirten Altıok,  “19 yıl aradan sonra zaman aşımı ile devlet katliamı kendisi için meşru kılmıştır” dedi.

Altıok’un ardından sözü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül aldı. Konuşmasına Ankara’da 4+4+4 eğitim yasasına karşı direnen emekçileri selamlayarak başlayan Güzelgül, “33 canımızı Sivas’ta yakan canileri akladılar. Adalet terazisinin dengesi bozulmuştur. Biz bu dengeyi sağlamak adına buradayız. Mücadele yeni başlıyor ve binler olarak haykırıyoruz Sivas’ın hesabını soracağız” dedi.

Miting’te Alevi Kültür Dernekleri Başkan Yardımcısı Engin Gündük’te bir konuşma yaptı. Güdük konuşmasında günün anlam ve önemine ilişkin olarak Mahir Çayan ve yoldaşlarını bu vesileyle binler olarak bir kez daha andıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Pınar Aydınlar, Onur Akın, Selda Bağcan, Gülcan Koç ve Ferhat Tunç sahne alarak ezgileri ile Sivas katliamını lanetlediler.

 

Resimler için tıklayınız: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Video İçin Tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=KAicnCbX4-Y&feature=g-upl&context=G28ea53fAUAAAAAAAAAA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu