Güncel

Özkan Aslan Serbest Bırakılsın!

H.Merkezi: Munzur Kültür Derneği ve Munzur Çevre Derneği, Peri Özgür Köylü Hareketi Temsilcisi Özkan Aslan’ın tutuklanmasına ilişkin bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Özkan Aslan’ın Serbest bırakılması istenirkenDanıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına karşın LİMAK şirketi doğamızı talan ederek, yaşam alanlarımızı sular altında bırakmak istiyor” denildi.

Doğamızı ve yaşam alanlarımızı savunanlar LİMAK şirketinin ve devletin kolluk güçlerinin saldırısına uğruyor. Yapılmak istenen baraja karşı direnen yöre halkı üzerinde kesintisiz şekilde devam eden baskı, tutuklama saldırısıyla daha da boyutlandırılmıştır. Peri Vadisi’ndeki baraj karşıtı mücadelenin temsilcisi durumundaki Özkan Aslan Karakoçan Savcılığının talimatıyla gece geç saatlerde evinden gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış, Elazığ Hapishanesi’ne götürülmüştür” denilen açıklamada devletin LİMAK şirketini koruduğu ifade edildi.

Açıklamada bir yandan geliştirilen baskı ve tutuklama saldırısıyla LİMAK Şirketinin baraj çalışmalarını “hukuksuzca” sürdürebilmesinin önündeki engellerin kaldırılmak-temizlenmek istendiği, bir yandan da yöre halkının sindirilmek istendiği, bunun için barajın güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilen karakoldan halkın üzerine ateş açıldığına dikkat çekilerek, LİMAK Şirketinin halkın üzerinde estirdiği teröre sessiz kalındığının altı çizildi. “Dersim Nazimiye’de yapılmak isten baraja karşı mücadelemiz doğamıza ve yaşam alanlarımıza saldırının geliştirildiği her alanlarda olduğu gibi sürecektir” sözleriyle devam eden açıkalamda Özkan Aslan’ın serbest bırakılması istendi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu