Güncel

“Öfkemizle haykırıyoruz, kader değil cinayet”

H. Merkezi: İş cinayetlerinden hayatını kaybeden işçilerin aileleri, Zonguldak Kozlu’da hayatını kaybeden madenciler için Taksim’de bir anma gerçekleştirdi.

Dün (13 Ocak) Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelen aileler  “Kaza da kader de değil cinayet. Sessiz kalan da, önlem almayan, soruşturmayan da katilidir” yazılı pankart açtı. “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “öfkeliyiz” şeklinde haykırdı aileler.

Galatasaray Meydanında basın açıklaması yapan aileler adına açıklamayı okuyan Damla Kıyak, Kozlu’da yaşanan iş cinayetinde bir kez daha canlarının yandığını söyledi. Yaşamını yitiren işçilerin ailelerine başsağlığı mesajlarını iletti.

Kıyak, Kozlu’da 8 işçinin yaşamını yitirdiği madende, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışma müfettişleri tarafından daha önce 7 kez denetim yapıldığı ve yaşanabilecek tehlikeye dikkat çekildiğini hatırlattı.

Öfkeliyiz, iş cinayetlerini kader deyip geçiştirenlere… Öfkeliyiz, aynı işyerinde iki defa, iş güvenliği olmadığı gerekçesiyle iş bıraktıkları halde, işçilerin sözlerini, endişelerini dinlemeyenlere… Öfkeliyiz, Kozlu’da üç buçuk ay önce denetim yapmasına rağmen gerekli eksiklerin giderilmesini takip etmeyenlere…” dedi.

Kozlu’daki tablonun; Davutpaşa, Ostim ve Esenyurt’ta ortaya çıkan tablo ile aynı olduğu ve ülkemizde gün geçtikçe işçi cinayetlerinin arttığı çok net ortada. Bunun için hala bir şey yapılmamakla birlikte patronlar ve devlet, suçu kader diyerek üstlerinden atmaya çalışmaktadırlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu