Güncel

Nilifer Çayı özgür aksın

H.Merkezi: Bursa’da Nilüfer Çayı’nın sanayi kuruluşlarının kimyasal atıkları ile kirletilmesine karşı imza kampanyası başlatan köylüler, bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Bursa’da Mudanya İlçesi’ne bağlı Çayırönü Köyü’nde çayın sanayi kuruluşlarının kimyasal atıkları ile kirletilmesine karşı imza kampanyası başlatan köylüler, 22 Ağustos’ta bir toplantı gerçekleştirdi. Çayırönü Köyü’nde çevredeki köylerden de katılımın sağlandığı toplantıya Mudanya’nın 12 köyünün muhtarıları da katılım  gösterdi. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Kimya Mühendisleri Odası (KMO), Şehir Plancıları Odası, Doğa-Der, Bursa Tabip Odası, Bursa Barosu, Mudanya Ziraat Odası ve Halkevleri yöneticileri de toplantıya katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan KMO Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin’in Nilüfer deresine kimyasal atıklarını deşarj eden fabrikalardan ve deredeki kimyasalların etkilerinden bahsetti. Uluşahin’in ardından söz alan ZMO Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy, kimyasallar ile kirletilmiş suyun tarım topraklarına ve bu topraklarda yetiştirilen ürünlere etkisi konusunda bilgilendirme yaptı. Toplantıda konuşan köylüler, bölgedeki 52 köyü gezeceklerini, merkez köylerde çevre köylerin de katılımı ile bilgilendirme toplantılarını yaygınlaştıracaklarını ve mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu