Güncel

Niğde HDK’den asgari ücret eylemi

Niğde HDK Meclisi Asgari ücretin insan onuruna yakışır seviyede olması talebiyle 9 Aralık günü Hükümet Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Niğde HDK Meclisi, hazırladığı broşürleri Niğde cadde ve sokaklarında dağıtarak asgari ücret komisyonunun ortaoyunu olduğunu Niğdeli emekçilerle paylaştı. HDK üyeleri basın açıklamasına 8 Aralık günü hayatını kaybeden eğitim emekçisi Veysel Oktay’ı anarak başladı.

Basın açıklaması sırasında sık sık “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “İnsanca yaşanacak asgari ücret istiyoruz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Susma haykır, sefalet ücretine hayır”, “Devlet güdümlü sendika istemiyoruz” sloganları atıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen görüşmelerinin ortaoyununa döndüğünü belirten HDK üyeleri, asgari ücretin16 milyon çalışanı ve daha fazlasını ilgilendirdiğini, yoksulluk sınırının 3 bin lira civarında olduğunu,  asgari ücretin ise bu tutarın çok altında olduğunu ifade etti.

Asgari ücretin, TÜİK’in belirlediği 1680 lira sınırına çekilmesi için emek örgütlerinin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen HDK üyeleri asgari ücret görüşmelerinin kapalı kapılar ardında değil herkesin önünde açık bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Sendika.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu