Güncel

Munzur Çevre Derneği’nde seminer

İstanbul: Munzur Çevre Derneği üyeleri, yaşam alanlarımıza yönelik saldırılara karşı bilinç oluşturmak ve çevresel sorunlara karşı mücadelesini geliştirmek amacıyla yaptığı etkinliklere Nükleer Santrallerin yaşam alanlarımıza etkisini gündeme taşıyarak devam etti.

20 Ocak Pazar günü dernek merkezinde yapılan seminere Nükleer Karşıtı Platform adına Karadeniz İsyandadır Platformu aktivisti Mustafa Cevdet Aslan katıldı.

Munzur Çevre Derneği adına yapılan açılış konuşmasından sonra etkinlik,NKP temsilcisi Mustafa Cevdet Aslan’ın slayt gösterimi eşliğinde yaptığı sunumuyla devam etti. Nükleler santrallerin dünya üzerindeki ve ülkemizdeki yakın geçmişine dair sunum yapan Aslan, “soğuk savaş döneminde geliştirilen teknolojiyle insanlığın başına musallat edilen Nükleer Santraller bugünde enerji ihtiyacı yalanıyla sürdürülmek istenmektedir. Çernobil ve Fukuşima’da yaşanan Nükleer kazaların ardından meydana geldiği ülkeler üzerinde, kilometrelerce uzaklıkta yaşayan insanlar, doğa ve tüm canlılar üzerinde yarattığı kalıcı tahribat oluşturmuş, yüzlerce yıl doğada varlığını sürdürecek atıklar bırakmıştır. Yakın tarihimizde Çernobil’deki reaktörde yaşanan patlamanın yol açtığı kanser vakaları Karadeniz’de inanılmaz boyutlara yükselmiştir.” dedi.

Nükleer Santrallerin kontrol edilemeyen bir teknoloji olarak insanlığın başına bela olduğunu, saklanması ve nasıl imha edileceği sorununun çözüme kavuşturulamayan bir teknoloji olma özelliğine sahip olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde de Akkuyu’da, Sinop’ta ve yakın dönemde ise İğneli Ada’da kurulmak istenen Nükleer Santraller, Nükleer karşıtlarının mücadelesine takılmaktadır.  Ülkemizde beş hükümet dönemi boyunca kurulmak istenen Nükleer Santraller Nükleer karşıtlarının çeşitli oluşumlar, bugünlere gelen kitlesel mücadelesiyle engellenmiştir.”

Bulunduğumuz her alanda Nükleer santrallere, Termik santrallere, HES’lere ve çevreye, doğaya yönelen her türlü saldırıya karşı mücadele ve örgütlenme çağrısıyla bitirilen etkinlik, 10 Şubat’ta yapılacak geleneksel kahvaltı etkinliğine üyeler davet edilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu