Güncel

MKP’den Ali Çelik’le ilgili açıklama!

H. Merkezi: Geçtiğimiz günlerde Erzincan’a yaralı olarak götürülürken yakalanan ve kaldırıldığı hastanede tedavisi engellenerek, işkence yapılarak 20 Temmuz günü şehit düşen Gürkan(Ali) Çelik için MKP-SB bir açıklama yayınladı.

Kanla yoğrulan coğrafyamız devrimci yiğit bir militanını daha faşist devletin işkenceleri altında kaybetti!”sözleriyle başlayan  açıklamada; Gürkan yoldaş üyesi olduğu gerilla birliğiyle birlikte Dersim/Ovacık’ın … köyüne giderken, gece tarlalarını bekleyen köylüler tarafından (yanlışlıkla) kaza sonucu vurularak yaralandı. Yaralanan yoldaş, gerilla birliği tarafından güvenlikli alana götürülerek orada tedavi edilmeye çalışıldı. Ancak mevcut olanaklarla yoldaşın tedavisi mümkün olmadı. Dolayısıyla Gürkan yoldaş’ın tedavisinin yapılması için şehirlere götürülmesi zorunlu oldu.” ifadelerine yer verilirken açıklama şöyle devam etti: “Gürkan yoldaş’ın alandan çıkarılıp güvenlikli bölgelere götürülerek tedavisinin yaptırılması için yoldaşlar gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak düşmanın yoğun kontrollerine bağlı olarak yoldaşın yakalanma riskinin yüksek olması bu girişimlerden erken sonuç alamamayı koşullamıştır. Nitekim yoldaşın yaralanmasından yaklaşık bir hafta(6 gün) sonra alandan çıkarılması mümkün olmuştur. Ne yazık ki, bu deneme de olumsuz sonuçlanmış ve yoldaş Erzincan’dan çıkarılırken yolda düşman tarafından yakalanmıştır

MKP SB Gürkan(Ali) Çelik’in yarasının durumu hakkında bilgi vererek devlet tarafından yapılan işkencelere dikkat çekti. Açıklama şöyle devam etti: “ Gürkan(Ali) yoldaş’ın yaralandıktan sonra tedaviye gönderilmesi anına kadar geçen zaman yaranın niteliğine göre kısa bir zaman olmayıp, geçen bu zaman, yoldaşın sağlığının günbegün kötüleşmesine yol açmıştır. Buna rağmen yoldaşın sağlık durumu ölümcül olmayıp tedavi edilebilir durumdaydı!…Gürkan(Ali) yoldaşımızı yakalayan düşman, yoldaşın yaralı olmasına bakmaksızın ve yaralı olmasına aldırmadan ağır işkencelere tabi tutmuştur. İşkencenin yapıldığı yüzündeki morluklardan kanıtlıdır. ..Nitekim, yoldaşın yakalanmadan önce sağlığının ölümcül derecede ağır olmayıp, bilakis gezebilen durumda olduğuna, yakalanırken yanında bulunan demokrat insanlar da şahittir… Kısacası, Gürkan yoldaş işkence edilerek katledildi!

Kaynak: Halkın Günlüğü

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu