Güncel

Mersin’de Kentsel Dönüşüme Geçit Yok

H.Merkezi: Kentsel Dönüşüm adı altında Mersin’de Kürt halkının yoğun yaşadığı mahalleleri boşaltmak isteyen hükümet, gelişen tepki üzerine yeni yöntemleri devreye soktu.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Çay, Özgürlük ve Çilek mahalleleri AKP hükümeti ve TOKİ tarafından, “Kentsel Dönüşüm” adı altında boşaltılmak istendi.

Bu işe yaramayınca “Acil Kamulaştırma Yasası”nı uygulanmak istendi ancak halkın öfkesi daha da büyüdü. Son olarak bu proje kapsamında TOKİ tarafından “Kentsel Dönüşüm Çalıştayı” düzenlendi.

Ancak demokratik kitle örgütlerinin ve halkın katılım göstermemesi üzerine proje şimdilik askıya alındı, ne var ki  AKP bu defa yeni yöntemleri devreye soktu.

Buna göre, yıkılması hedeflenen mahallelerde yaşayan halk, Mersin Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından ikna edilecek. Bu kapsamda her gün bir yerel gazeteye demeç veren patronlar, “halk sevgisi, şehir sevgisi” edebiyatıyla mahalle halkını kandırmaya çalışıyor.

Oysa yapılmak istenen projeyle ilgili kitle örgütleri ve Akdeniz Belediyesi tarafından yapılan anket sonucunda halkın yüzde 95’i projeye hayır demişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu