Kadın

Mart ayında kadın katliamı

H. Merkezi: Bianetin Mart ayı kadın katliamı çetelesine göre 27 kadın katledildi.

Bianet’in çeşitli haber siteleri ve ajanslardan derlediği çeteleye göre erkek şiddeti 27 kadın ve 2 bebek katletti erkekler, 9 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 69 kadına fuhuş yaptırıldı, 47 kadın ve kız çocuğu yaralandı, 60 kadın ve kız çocuğu taciz edildi.

3 ayda 74 kadın katledildi

Erkekler 2015’in ilk üç ayında 74 kadın öldürdü; 24 kadına tecavüz etti; 100 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 84 kadını taciz etti.

Erkeklerin kadınları katletme “nedenleri” arasında namus, kıskançlık, karısının kahvaltı hazırlamaması, yemek yapmaması gibi şeyler yer alıyor.

Mart ayında öldürülen 27 kadının yüzde 48’ini kocaları, yüzde 22’sini sevgilileri öldürdü: 14 kadını kocaları (birini ayrı yaşadığı kocası, birini dini nikâhlı kocası, 12’sini birlikte yaşadıkları resmi nikâhlı kocaları), altısını sevgilileri, birini tecavüz girişiminde bulunan akrabası, birini kayın biraderi, birini eski sevgilisi, birini eski kocası, ikisini babaları, birini bir akrabası öldürdü.

Katledilen kadınların yüzde 18,5’i boşanmak istediği, barışmayı reddettiği ya da evlenme teklifini reddettiği için öldürüldü.

Öldürülen kadınların yaşları 17 ila 79 arasında değişirken, mart ayında kadın katlinin yaşandığı iller Adana (3), Ankara, Antalya (2), Antep (2), Denizli, Diyarbakır, Erzurum (2), İstanbul (3), İzmir (5), Kocaeli, Konya, Malatya, Sivas, Urfa, Van ve Yalova olarak belirlendi.

Erkek şiddetine maruz kalan kadınlardan üçü erken yaşta, zorla evlendirilmişti; biri ise trans seks işçisiydi.

Kadınların yüzde 15’i boşanmak istediği için şiddet gördü. Kadınların yüzde 10’u şiddet gördükleri için şikâyetçi olmuştu.

Cinsel taciz vakalarının yüzde 43’ü fiziksel taciz, yüzde 33’ü dijital taciz, yüzde 13’ü ısrarlı takip, yüzde 8’i sözlü taciz, yüzde 1,6’sı teşhircilik şeklinde yaşandı.

Ancak belirtmek gerekir ki, bu sayılar derlenen yani haber sitelerine düşen katliamlar, bir de kayda geçmeyen daha onlarca kadın katliamı vardır.

Kaynak: Bianet

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu