Manşet

Mart Ayında İş Cinayetleri Hız Kesmedi(video)

H.Merkezi: Esnek, güvencesiz çalışma maden ocaklarında can almaya devam ediyor.

Mart ayında maden ocaklarında yaşanan iş cinayetleriyle ilgili bir açıklama yapan Dev Maden-Sen toplam yedi iş kazasında altı işçinin yaşamını yitirdiğini dört işçininde yaralandığını kaydetti. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre hazırlanan raporda iş cinayetlerinin nedeninin aşırı kar hırsı olduğunun altı çizildi. AKP hükümetinin işçilerin örgütsüz olmasından aldığı güçle yoğun bir sömürü uyguladığını dile getiren Dev Maden-Sen son süreçte KESK ve Genel-İş’e yönelik saldırılarında bu örgütsüzleştirme, güvencesizleştirme saldırılarının bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Raporda Mart ayında yaşanan iş kazaları şöye sıralandı:

7 Mart

* Muğla’nın Yeşilüzümlü Beldesi Koru Köyü’nde özel sektöre ait taş ocağında, taşıma bandının devrilmesi sonucu 1 ton ağırlığındaki parçaların altında kalan Kader Özcan (35) yaşamını yitirdi.

* Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Yörgüç Köyü sınırları dahilinde Lidya Madencilik linyit ocağında göçük altında kalan Fahri Çalışkan (46) hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.

13 Mart

* Zonguldak Merkeze bağlı Çatak Köyü’nde özel sektöre ait bir maden ocağında tahkimatın güçlendirilmesi sırasında meydana gelen göçükte Muhammet Aydoğan (43) kurtarılamadı.

* Zonguldak’ta TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında meydana gelen tahkimatın çökmesi sonucu altında kalan Vedat Yavuz (30) ve Yener Kocaman (37) yaralandı.

14 Mart

* Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Mumcular Beldesi Pınarlıbelen Köyü Karanlık Mahallesinde açık ocak olarak işletilen özel sektöre ait feldspat maden ocağında, yapılan çalışma sırasında binlerce ton toprak ve kayanın bulunduğu yerden iş makinesinin üzerine dökülmesi sonucu, iş makinesi operatör yardımcısı olarak çalışan Tamer Kaleli (22) hayatını kaybetti.

29 Mart

* Tekirdağ Marmaraereğlisi’nin Çeşmeli Köyü’nde, yaklaşık 3 aydır Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) taşeron işlerini yaparak kömür madeni arama çalışmalarını yürüten bir firmanın şantiyesindeki karavanda meydana gelen patlamada Bekir Erağca (19) yaşamını yitirirken babası Mehmet Erağca’nın (46) sağ kolu koparak ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Oğlu ile birlikte sigortasız olarak çalıştırılan ağır yaralı babanın hayati tehlikeyi atlatamadığı öğrenildi.

* Muğla’nın Milas İlçesi Ören Beldesi’nde, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TKİ) bağlı, Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müessese Müdürlüğü’ne ait, Yeniköy Linyit İşletme sahasında taşeron olarak çalışan bir firmada iş makinesinden kaynaklanan kaza sonucu Mustafa Deveci (40) yaşamını yitirdi. Aynı kazada Güven Sanlı (36) ise yaralı olarak kurtuldu.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=q8iCYW0yI90{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu