Kültür&Sanat

Mardin Süryani Derneği kapatıldı

H. Merkezi: Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği’nin kapatılmasının ardından Mardin Süryani Birliği Derneği de kapatıldı.

Derneğin kapatılma “gerekçesi” olarak isminde geçen “Birlik” ile tüzüğünde geçen “eşbaşkanlık” kavramlarının kanuna aykırı olması gösterildi.

Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği ise Süryani Derneği’nden önce yine aynı gerekçe ile kapatılarak, Türkiye’nin ilk Arap Platformu olarak kurulan ve ardından dernekleşen bu derneği de kapatmıştı.

Mardin Midyat kaymakamlığı derneğin “birlik” ve “dini ve kültürel faaliyetler, eşbaşkanlık, kadın, gençlik, engelli, çocuk hakları, yoksullukla mücadele ve hak savunuculuğu”  maddeleri kanuna aykırı olduğunu savunarak suç duyurusunda bulundu ve Mardin 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada dernek tek celsede kapatıldı.

Devlet “birlik” kelimesine ve “eşbaşkanlık” kavramına karşı olduğunu, dolayısıyla kadın temsiliyeti ve farklı inanç ve kültürlerin kendini ifade etmesine karşı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Yazılı açıklama yapan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş, duruma tepki gösterdi ve 2002 yılında oluşturdukları platformunun ardından geçtiğimiz yıl dernekleşmeye gittiklerini Türkiye’de ilk defa bir Süryani derneğinin kapatıldığını belirtti.

“Bu şekilde halkların örgütlenmesinin önü kesiliyor”

Dernekte kültürel faaliyetlerin yanında, Asurî- Süryani, Keldani, Kürt, Arap ve Mıhallemi halklarının birliktelik sağlandığını belirten Aktaş, “Bu karar, yurt içinde ve yurt dışında yasayan Süryanileri tedirgin edip, kaygılandırmıştır. Bu şekilde halkların örgütlenmesinin önü kesiliyor. Ayrıca bir kaç yıldır çözüm süreciyle başlayan olumlu havaya denk düşmeyen siyasi bir karardır” şeklinde konuştu.

Aktaş, “Biz soykırımın yüzüncü yılında devletten kendi karanlık geçmişiyle yüzleşmesini ve Süryaniler için özür dilemesini beklerken devlet, Süryani derneğimizi kapattı. Bize yüz yıl öncesinin acı hatıralarını tazeletti” şeklindeki sözleriyle katliamın 100. Yılına dikkat çekerek, itiraz edeceklerini ve sonuç almadıkları taktirde AİHM’e gideceklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu