Güncel

Mamak’ta Maraş protestosu

Ankara: Halkların Demokratik Kongresi Mamak Meclisi, 23 Aralık Pazar saat 18.00’de Maraş katliamını lanetlemek ve katliamın yıl dönümünde Maraş’ta yapılan anma etkinliğine dönük polis saldırısını kınamak için Tuzluçayır merkezde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Sivas’ı, Çorum’u, Maraş’ı, Dersim’i, Roboski’yi, Hrant’ı unutmak ihanettir” denilen basın açıklamasında, Maraş’ta katleden devletin bu günlerde katliamcı yüzünü ev işaretlemeleri, cem evi kundaklamaları, Maraş’a anmaya gidenleri engellemesiyle bir kez daha gösterdiği” ifade edildi.

“Maraş katliamının 34. yıldönümü vesilesiyle Ankara’dan Maraş’a gitmek isteyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve AKA-DER’in kaldıracağı otobüslere müdahale edildiği, bir otobüs şoförünün tehdit edilerek otobüsünün bağlandığı, diğer bir otobüsün ise daha Maraş’a ulaşmadan yolunun kesildiği” belirtildi. “Bu baskılara rağmen Ankara’dan ve çevre illerden insanların Maraş Narlıya ulaştıkları ancak Maraş merkeze bırakılmadıkları” ifade edilerek “polisin saldırısı sonucunda birçok insanın yaralandığı” belirtildi.

“Alevi, Kürt, Roman çalıştayları düzenleyen devlet Alevilerin, Kürtlerin ve Romanların taleplerini görmezden gelmekte, eşit yurttaşlık ve vatandaşlık hakları çiğnenmektedir.” Denildi.

“Sistem, Anadolu’nun kadim halklarının yanı sıra toplumun tüm muhalif kesimlerine de sistematik olarak baskı, gözdağı ve şiddet uygulamaktadır” denilerek hakkını arayan işçilerin, memurların ve öğrencilerin cop, biber gazı ve gözaltılar ile sindirilmeye çalışıldığı, hak aramanın suç sayılarak yüzlerce kişiye davaların açıldığı” ifade edildi.

Daha dün Hrant Dink’in katledilmesi yine Roboski de 34 Kürt gencinin  katledilmesi yakın tarih de yaşanılan olaylardandır.

Açıklamada geçtiğimiz günlerde ODTÜ’lü öğrencilere yapılan saldırılarda kınandı.

Topyekûn süren bu saldırılara karşı topyekûn mücadele edilmesi çağrısıyla basın açıklaması sonlandırıldı.

“Faşizme karşı omuz omuza, Baskılar bizi yıldıramaz, Maraş’ı unutma unutturma” sloganları atıldı.

Açıklamaya BDSP, TKP Mamak İlçe Örgütü, Emekli-Sen ve Pir Sultan Kültür Derneği Mamak Şubesi destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu