Güncel

Maraş Anmasına Yasak Protesto Edildi

Bursa: Bursa Alevi-Bektaşi Dernekleri Platformu 23 Aralık günü Kent Meydanı’nda “Maraş Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı açarak devletin, kontrgerilla ve sivil faşistlerle el ele vererek 34 yıl önce Maraş’ta yapılan katliam ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak için Alevi kurumları, devrimci demokrat güçlerin Maraş’a  gitmelerini engelleyen devletin tutumunu protesto ettiler.

Burada kurumlar adına basın açıklamasını Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi Başkanı Ali Akça okudu.

Açıklamada, Maraş’ta yapılmak istenen anma etkinliğinin devletin temsilcisi AKP hükümeti tarafından yasaklanmasını kınadıkları ifade edildi. Açıklamada “hükümetin tutumu, ancak ve ancak totaliter rejimlerin uygulamalarıyla izah edilebilir. Darbelerle ve katliamlarla yüzleştiğini iddia ettiği halde, son 10 yıllık dönemindeki iktidar uygulamalarıyla demokrasiyi bir araç olarak gören AKP’nin insan hak ve özgürlüklerinden anladığı şey, hak ve hukuku kendisi için işletmesi ve kendine Müslüman olmasıdır. Darbeleri 28 Şubat’ta indirgeyen hükümet, Maraş, Çorum, Sivas ve Dersim katliamlarının on binlerce faili meçhul cinayetin, binlerce yargısız infazın hesabını sormamaktadır. Çünkü hükümet taraftır, teokrasi özlemleri içindedir’’ dedi.

Akça açıklamasının devamında  “Gerçeği niye gizlemeye çalışıyorsunuz? Maraş ve benzeri katliamların zihni altyapısını hazırlayan ve Alevileri ötekileştiren anlayışların, örnek aldığınızı söylediğiniz Ebusuud fetvalarıyla şekillendiğini dikkatlerimizden kaçıramazsınız. Maraş vahşetinin içinden Ebusuudlar, İdrisiBitlisi’ler çıkar. Bizler kaç yıl geçerse geçsin, Maraş’ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız ve bu karanlığı aydınlatıncaya kadar çaba harcayacağız’’ diye ifade etti.

Kitle “Dün Maraş’ta Bugün Sivas’ta Çözüm Faşizme Karşı Savaşta”, “Maraş Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız’’ sloganları ve alkışlarla devlin tutumunu protesto etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu