Dünya

(Foto) Londra’da faşist PEGİDA hortladı

Londra: Downin Street’de geçtiğimiz hafta sonu düzenledikleri faşis ve islamiyet karşıtı gösteri ile yerel basıın dikkatini çekmeye çalışan PEGİDA UK isimli faşist örgüt yine ayni dakikalarda ayni bölgede gerçekleştirilen ve birçok demokratik kitle örgütünün destek verdiği antifaşist eylemle karşı karşıya geldi.

Sayıları yaklaşk 100 civarında olan PEGİDA, Downin Street’deki bakanlığın önüne İngiliz polisinin geniş güvenlik önlemleriyle getirildi ve burda yapılan etkinlik boyunca grup polis kordonundaki güvenlik ölgesinde gözetildi. Faşist PEGİDA’nın gösterisine devam ettiği sırada Downin Street’e kitlesel bir giriş yapan antifaşist anarşist kitle, PEGİDA’nın bulunduğu alana yürüyerek etkinliklerine müdahale etmek istedi. İngiliz polisinin sert saldırısı ile karşılaşan kitle kısa bir süreliğine dağıtıldı.

Gerçekleştirilen saldırının ardından iki grup arasına yaklaşık 150 polis memuru yerleştirildi. Kısa bir süre sonra yine toplanarak faşist gruba doğru ilerlemeye başlayan antfaşistlere polisin saldırısı bu kez dahada sert oldu. Bu esnada bir kişi gözaltına alınırken bir gazetecide polis ile kitle arasında sıkışarak hafif yaralandı.

Bölgeyi abluka altına alan İngiliz polisi gösterilerin devam ettiği sırada Downing Street’e polis köpekleri ve özel harekât timlerini (riıot police) sevketti. Riot polisinin bölgeye giriş yapması ile antifaşist kitle içerisinde yer alan anarşist grup olay yerini terk ederek London Eye’ın bulunduğu bölgeden PEGİDA UK faşistlerine saldırı düzenledi fakat önceden önlem alan polis grubun buraya ulaşmasına engel olarak grubu PEGİDA toplantı alanının hemen 5 metre ilerisinde sıkıştırdı.

Antifaşist grup, PEGİDA UK eylemcilerinin toplantısı süresince sloganlar atarak PEGİDA’nın sesini bastırdı. Zaman zaman yaşanan gerginliklere polis sert saldırılarda bulundu.

Faşist grubun antifaşist kitleye karşı kullandığı küfür içerikli sloganları ve birçoğunun aşırı alkol etkisi altında olduğu gözlerden kaçmadı. Polise karşı tutumları da benzer olmasına rağmen İngiliz polisi, PEGİDA’lıları alana girişte, eylem boyunca ve alandan ayrılırken dahi her kişiye 4 polis düşecek şekilde korudu.

“Hitler haklıydı” sloganları ile PEGİDA UK faşistleri Downin Street’de yeniden hortlarken, aynı esnada antifaşist, sosyal ve eşitlikçi kitle ise cevap olarak  “Sizler intihar etmelisiniz, siz Nazi atıklarısınız” sloganlarıyla karşılık verdi.

Düzenlenen eylemde Metropolitan Police sözcüsü yaptığı açıklamada; bir kişiyi küçük patlayıcılar attığı, bir kişiyi ise düzeni bozduğu “gerekçesiyle” gözaltına aldıklarını belirtirken öte yandan faşistlerin sayılarını herkesin sosyal medyada daha az yazdığını söyleyerek eleştirdi.  

İki grup arasında yaşanan çatışmaların, polisin sert saldırıların sonlanmasının ardından antifaşist grup sessizce dağılırken, faşist PEGİDA’lılar yine polis gözetiminde alanı terk etti.

Londra’nın göbeğinde yaşanan olayda faşist grupların etrafa saçtığı faşist, ırkçı ve terbiyesiz söylemler ile bölgedeki turistler de hem İngiliz polisinin yandaşlığını hem de İngilteredeki faşismin yeniden hortladığına üzgün gözlerle tanıklık etti. 

 

[widgetkit id=1129]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu