Güncel

Lice katliamı davası yeniden görülüyor

İzmir: 21 yıl sonra yeniden açılan Lice Katliamı davası bugün İzmir 1. Ağır Ceza mahkemesinde görülmeye başlandı.

21 yıl sonra açılan ancak yargılanması durdurulan dava görülmeye başlandı ancak tutuksuz “sanıklar” Eşref Hatipoğlu ve Tünay Yanardağ “sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek mahkemede bulunmazken, katledilenlerin yakınları duruşmaya katılarak, yaşadıklarını anlattı.

İçlerinde dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ve Eşrep Hatipoğlu ile Tünay Yanardağ’ın aralarında bulunduğu “sanıklar”  için Amed’in Lice ilçesinde 1993 yılında katledilen 16 kişi ile ilgili davada 24 yıla varan hapis isteniyor.

İzmir’de 2007 yılında polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun da davaya müşteki olarak katılma talebinde bulunundu, mahkeme Başkanı Nurettin Küdür talebi kabul etti.

Duruşmada diğer yakınların da müdahillik talepleri alındı. Müdahil avukatları yaklaşık 1500 kişinin katılma talebinde bulunacağını, bunu dilekçeyle mahkemeye sunacaklarını ifade etti.

Dava durdurulmuştu

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından, sanıkların yargılanmasının izne tabi olduğunu öne sürerek yargılamayı durdurmuş ve izin gerektiğine hükmetmişti.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanunu uyarınca bir ildeki en yüksek kolluk amiri hakim-savcıların hükümlerine tabi. Mahkeme, davanın sanıklarından, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu için de bu genelge uyarınca izin alınması gerektiğine karar verdi ve HSYK’nın 17 numaralı genelgesiyle davayı durdurdu.

HSYK 3. Dairesi ise 29 Ocak 2015’te verdiği kararla avukatları haklı buldu ve davanın durdurulma kararını bozdu.

22 önce Lice’de ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı. Katliamla ilgili dava zamanaşımına uğramadan bir gün önce yargılamam talebi kabul edildi. 16 Ocak 2014’te yeniden başladı, ancak 13 Haziran’da durduruldu.

Dava Diyarbakır’dan Eskişehir’e, oradan tekrar Diyarbakır’a gönderildi, burada Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından dava İzmir’e taşındı. 13 Haziran 2014’te dava durdurulmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu