GüncelManşet

Kürdistan Ekoloji Hareketi eylemde

Amed: Dicle vadisi üzerinde yapılması planlanan HES’lere dikkat çekmek amacıyla Amed’de bulunan Mezopotamya Ekoloji Hareketi adına Güner Yanlıç, Türkiye’de yapılan baraj ve HES’lere karşı 28 ve 29 Mart tarihlerinde, Amed, Dersim, Siirt ve Wan’da eylem yapma çağrısında bulundu.

Devlet, kirli politikalarını bu sefer açıktan Kürdistan coğrafyası üzerine uygulamaya başladı. Kürdistan’nın doğasına uygulanmaya çalışılan bu katliama dur demek için merkezi Amed’de bulunan Kürdistan’da ekolojik tahribatları önlemek amacıyla ve Dünya Su Günü nedeniyle yapacakları eylemlerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. DKÖ’lerin de desteklediği Mezopotamya Ekoloji Hareketi adına açıklama yapan Güner Yanlıç, Kürdistan’da yaşayan canlıların ciddi saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirterek ; “ Tüm canlıların yaşam alanı olan Mezopotamya’ nin kadim coğrafyası ciddi saldırılarla karşı karşıyadır. Verimli hilal olarak da adlandırılan yukarı Mezopotamya dil, kültür, sanat, bilim ve her alanda üretimin doruğa ulaştığı, komünal, ana soylu ve ekolojik toplum deneyiminin hayat bulduğu ve dünyaya aktarıldığı ortak insanlık tarihinin en eski yerleşim yeridir. Mezopotamya, halen geniş bir bio çeşitliliği, tarihsel mirasa ve doğa toplum yapısına ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca, toplumları ve doğayı yok sayan iktidarcı, devletçi saldırılara direnmeyi başarmış Mezopotamya doğası, hiçbir değer tanımayan günümüzdeki saldırılar karşısında pes etmek üzeredir” dedi.

Devletin, yıllardır Kürdistan’da uygulamaya çalıştığı yok edici politiklarını yaşamın her alanına da uyguladığını vurgulayan Yanlıç “AKP’nin iktidara geldiği son 13 yıllık dönemde Karadeniz’de HES’ler yaparak Kaz Dağları’nda maden çıkartarak, yörelerin ekosistemini tahrip ederken, Kürdistan’da ise hem doğasına, hem de kültürel yapısına karşı sömürgeci yıkım ve talan politikaları hız kesmeden bütün yaşam alanlarına yönelik geliştirilmiştir” dedi.

680x680nc dyb 25 03 15 ekoloji hareketi kamp aciklamaKobanê’deki Direniş Ruhuyla Toprağımıza Sahip Çıkalım

AKP’nin bölgede yürütmeye çalıştığı yıkım ve talan politikalarına karşı mücadeleye devam edeceklerini de vurgulayan Yanlıç: “ Devletin Kürdistan’da yürüttüğü ve planladığı tüm yıkım ve talan politikalarına karşı mücadele ettiğimiz gibi güvenlik amaçlı HES’lere, barajlara ve HES’ler ve barajlar eliyle suyun ticarileştirilmesine karşı da mücadele yürütüyoruz. Dünya akarsular ve su günü nedeniyle toplumsal ve ekolojik kırım ve talana karşı toplumsal duyarlılığı harekete geçirecek etkinlikler planladık. Bu amaçla 28 Mart saat 12’de Mardin Dargeçit, Amed Kulp, Dersim ve Siirt’te 29 Mart Van Muradiye’de eylemsellikler gerçekleştireceğiz. Tüm duyarlı kesimleri halkımızla beraber Kobanê’deki direniş ve zafer ruhuyla, toprağımıza, tarihimize, doğamıza yönelik yıkım ve kırımlara karşı gerçekleştireceğimiz eylemselliklere güç vermeye davet ediyoruz.” Dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu