Güncel

“Kürtleri artık rahat bırakın”

Kartal: BDP tarafından açlık grevlerinin 60. gününde İstanbul’da 32 ilçede eş zamanlı yapılması planlanan “sessiz oturma eylemi” Kartal’da da Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi. Eylemde Kürtçe bir konuşma yapan 60 gündür açlık grevinde olan tutsak Şeyhmus Öncel’in annesi Nuriye Öncel, “Ben artık kesinlikle savaş istemiyorum. Artık Kürtleri rahat bırakın! Edî besê” dedi.

PKK ve PAJK dava tutsaklarının 12 Eylül’de başlattığı açlık grevlerinin 60. gününde; bugün (10 Kasım), İstanbul’da eşzamanlı olarak 32 ilçede biraraya gelen BDP ilçe örgütlerinin gerçekleştirdikleri eylem kapsamında; BDP Kartal İlçe Örgütü Kartal Meydanı’nda bir açıklama düzenledi. Yağış ve soğuk hava nedeniyle oturma eylem gerçekleşmedi.

 

“Yaşama hakkının pervasızca yok sayıldığı bir ülke”

Eylemde ilk olarak BDP Parti Meclis üyesi Veli Haydar Güleç bir konuşma yaptı.

Açlık grevlerinin 2 ayını doldurduğunun altını çizen Güleç; devletin hala körleri, sağırları oynadığını, çözüm için herhangi bir adım atmadığını belirterek, “Yaşama hakkının bu kadar pervasızca yok sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

Başbakan’ın sarf ettiği “Kürt sorunu benim sorunumdur. Benim siyasi hayatıma mal olsa da, bu sorunu çözeceğim” sözlerine atıfta bulunan Güleç, bugün AKP’nin geldiği noktada Roboski’de 34 Kürt gencini katledip 1 yıldır “koster bozuk” yalanını söyleyerek zihniyetini gösterdiğini belirtti.

Devletin üslubuna da değinen Güleç, “son terörist ölünceye kadar…” anlayışının devam ettiğini belirterek, “Bu üslup devam ettiği sürece buradaki herkes ‘terörist’ olmaya devam edecektir” dedi. Güleç, son olarak, “Kimsenin ölümü üzerinden kimse siyaset yapmasın” diye konuştu.

 

“Edî besê”

Güleç’in ardından sözü 60 gündür açlık grevinde olan tutsak Şeyhmus Öncel’in annesi Nuriye Öncel aldı. Kürtçe bir konuşma yapan ve oldukça öfkeli olan anne Öncel konuşurken, kitlenin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Çocuklarımız 60 gündür anadilde savunma ve tecrit için hiçbir şey yemiyor” diyen Öncel, “Başbakana, asker annelerine, herkese sesleniyorum; sessiz kalmayın. Herkes vicdanının sesini dinlesin” dedi.

Ben bir anayım. Emine Erdoğan’a sesleniyorum. O da bir ana. Vicdanını dinle. Herkesin çocuğu var ve herkesin çocuğu kendisine güzel. Çocuklarımızın ölmesini istemiyorum” diyen anne Öncel, “Bu çocuklar ne istiyor ki? Bizim ve Öcalan’ın özgürlüğümüzü… Anlamıyor musunuz? Bizi rahat bırakın artık” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Ben barış istiyorum. Kesinlikle savaş istemiyorum” diyen anne Öncel, sözlerini, “Kürtleri artık rahat bırakın! Edî besê” diyerek sonlandırdı.

 

Resimler için bakınız:

http://ozgurgelecek10.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=48

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu