Güncel

Kürkçüler’de tecavüze uğrayan genç intihar girişiminde bulundu

H. Merkezi: Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’nde copla tecavüze uğrayan ve akli dengesini yitirdiği belirtilen A.E intihar girişiminde bulundu.

Adana’da bir internet kafede otururken gözaltına alınan ve burada tutuklanan A.E, Kürkçüler’e konulmuştu. Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’nde cinsel şiddete uğrayan A.E, tahliye olduktan sonra intihar girişiminde bulundu.

Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen ve hayati tehlikesi süren A.E’yi, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, İHD MYK Üyesi Osman Kara ve TUHADER yöneticileri ziyaret etti.

Öncelikle hastanenin kapısında bekleyen A.E.’nin yakınları ile görüşen Kürkçü, babası ve eşinden intiharın nedenleri, hapishanedeki iddiaları ve intihar sonrası durumu hakkında bilgi aldı.

Daha sonra yoğun bakım ünitesine girip, A.E. ile görüşen Kürkçü, konu ile ilgili DİHA’ya yaptığı açıklamada ailenin anlattıklarına ilişkin şunları söyledi: “Gencimiz sudan bahaneler ile bir internet kafede otururken gözaltına alınıp tutuklanıyor. Cezaevinde kaldığı sürenin son iki ayında kendisine fiziki işkence, cinsel organlarına ilişkin copla taciz ve elektrik verildiğine dair iddialar var. İntihar ile iddialar arasında bir paralellik var. Aile ve sağır, dilsiz eşi bize cezaevine girmeden önce genel anlamda sağlıklı olduğunu, 2 yıl askerlik yaptığını ve böyle bir sorun yaşamadığını ifade ettiler.

Pozantı, Kürkçüler ve diğer hapishanelere bakıldığında Kürt gençlerine ortak bir uygulamanın olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Kürkçü, gençlerin kimliklerinden dolayı diğer hükümlülerden ayrılarak zora maruz kaldıklarını, şahsiyetlerinin ezildiğini, bu örnekte de hepsinin tekrar edildiğini öğrendiklerini belirtti.

Ailenin söylediklerine inanmak için çok fazla sebep olduğuna işaret eden Kürkçü, “Ciddiye almamız gereken insani bir durumla karşı karşıyayız. Parlamento’da İnsan Hakları Komisyonu, Cezaevi Alt Komisyonu üyesiyim. Bu durumu rapor edip, Kürkçüler’e bir inceleme komisyonunun gönderilmesini isteyeceğim” dedi.

AKP döneminde hapishanelerin tam bir felakete dönüştüğünü söyleyen Kürkçü, hapishanenin kendisinin bir işkence ortamı haline geldiğini söyleyerek, yaşanan hak ihlallerine değindi.

 

“Cezaevinin kendisi bir işkence ortamı”

Çocukların sistematik bir işkenceye tabi tutulduğunu, özelikle Kürkçüler’e gelen çocukların soyulup üzerlerine su döküldükten sonra hortumla dövüldüklerini ve cinsel tacize uğradıklarını açığa çıkaran raporlar hazırladıklarını söyleyen İHD MYK Üyesi Osman Kara, şunları söyledi:

Çocukların psikolojisi bozuluyor. A.E.’de de benzer bir durum. Gece uyanıp ‘Bana su dökmeyin, dövmeyin, elektrik vermeyin’ diyormuş. Bu ailenin iddialarını doğrular niteliktedir. İHD olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu