Güncel

“Kızıldere unutulmadı mücadele sürüyor!”

İzmir: 30 Mart 1972’de Kızıldere’de şehit düşen Mahir Çayan ve 9 arkadaşı İzmir’de anıldı.

Halkların Demokratik Partisi tarafından Konak eski Sümerbank önünde düzenlenen eyleme Partizan, Yeni Demokrat Gençlik, TÖP-G, SYKP, ESP ve SDP’de katıldı.

Eylemde “Kızıldere unutulmadı, mücadele sürüyor!” ve “Direnişin ve dayanışmanın tarihi onurumuzdur” yazılı pankartlar bulunurken kitle tarafından sık sık “Kızıldere’den Kobanê’ye sürüyor sürecek mücadele”, “Kızıldere son değil savaş sürüyor”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atıldı.

Anmada bir de basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını HDP İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan okudu. Aykan, Kızıldere’de yaşamını yitiren 10 devrimcinin, devrimci-dayanışmanın manifestosunu yazdığını belirtti. Aykan, Mahir Çayan ve yoldaşlarının Denizlerin idamını durdurabilmek için harekete geçtiklerini vurguladı. Kızıldere’nin halkların emperyalizme, faşizme ve sömürgeciliğe karşı başkaldırısı olduğunu belirten Dilek Aykan, Mahirlerin, Denizlerin bugün HDP’de yaşadığını söyledi.

Basın açıklamasından sonra Kızıldere’de şehit düşenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Sonrasında, 1995 yılının 30 Mart tarihinde Samandağ’da şehit düşen Mehmet Latifeci anısına TÖP-G bir basın açıklaması okudu. Basına açıklamasını okuyan Gamze Ardağ, Mehmet Latifeci’nin devlet tarafından örgütlenen kontrgerilla çeteleri tarafından katledildiğini belirtti. Ardağ, Mahirlerden Latifecilere bir direniş mirasının bıraktıklarını söylerken onların miraslarına sahip çıkıp direnişi büyüteceklerini açıkladı.

Basın açıklamasından sonra eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu