Gençlik

Keyfi tutuklama ve gözaltı furyasına “Edî Bese”

Dersim: 2011 Mayıs ayında KCK adı altında Tunceli Üniversitesi’nde okumakta olan 5 kişi ev ve yurt baskınlarında gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

25 Nisan’da mahkemeye çıkartılan 5 kişiye Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından toplamda 80 yılı bulan süreyle ceza vermiştir.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı protesto etmek amacıyla, Tunceli Üniversitesi Yemekhane önünde toplanan kitle “Keyfi Tutuklanma ve Gözaltı Furyasına Edî Bese” şiarlı Dersim Öğrenci Derneği (DÖDER) imzalı pankartın arkasında bir araya geldi.

Sloganlar eşliğinde, Tunceli Üniversitesi Rektörlük önüne doğru yürüyüşe geçti. Rektörlük önünde DÖDER adına yapılan açıklamada; “Taş atan çocuklara yıllarca ceza yağdırılmaktadır. Adli tutuklular veya mahkûmlar çıkarılan yargı paketleriyle salıverilirken veya şartlı tahliye edilirken söz konusu Kürtler olunca meclis kör, mahkemeler sağır olmaktadır. AKP’nin kendisi gibi olmayana tahammülsüzlüğü yargıyı topluma ve toplumun demokratik taleplerine dönük bir silah haline dönüştürmektedir. Bizler arkadaşlarımıza dönük bir saldırıyı, hukuksuzluğu ve anti demokratik tutumu kınadığımızı ve kabul etmediğimizi, arkadaşlarımız uğradığı hukuksuzluğun tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ediyoruz” denildi.

YDG’ nin de destek verdiği eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu