Manşet

Katillerden hesap sormak için Agos önüne(Video Haber)

Tarihin iri kesitleri miladını kesin kez doldurmayacak hesaplaşmaların yemini konumundadır.

Türk devletinin tarihinden kopan iri kesitlerde denk geldiğimiz kan gözyaşı katliam vb tüm saldırılar, günde ve gelecekte o kahredici hesaplaşmanın tüm boyutlarını açık ediyor.

Dünden bu güne farklı biçimlerde yürütülen katliam son olarak Paris’te 3 yurtsever kadının hunharca katledilmesi ile devam ediyor.

Tarihte de önemli bir kesit olacak bu katliam gelecekte ise hesap defterinin görülecek tahsilâtı olacaktır.

TC devletinin katliamlarla dolu olan kara tarihinin bir kesiti de Ermeni, Süryani ve Rum jenosididir. Özellikle Ermenilerin bu topraklarda yaşadığı soykırım hesabı sorulsa dahi silinmeyecek bir acıdır.

Derzor –özellikle Adana ve Antakya’daki Ermenilerin sürgün edildikleri Suriye’ye çölü- yollarında “güneş dahi acımasızca bu katliama ortak oldu.” Susuz bıraktı tüm dudakları, umudu kuruttu ve yaktı tüm bedenleri.

Emval-ü Metruke ve Devlet-i Aliye’nin yükselen gayr-i Müslim sermayesini bastırma ve kendi varlığını muktedir kılmak için yürüttüğü Varlık Vergisi katliamların bir başka adıdır.

Bir devlet geleneği –talan, imha, inkâr- yaşatılırken varlığın tescillenişi katliamın resmi belgesi olur. Güvercin tedirginliğinin sebebi budur.

Güvercin besleyenler bilir; “tahrit* güvercin” varlığından korkar. Bu hem onun kendine yabancılaşması hem de acı hatıralar dolabına mahkûm olmasıdır.

Tahrit’ten kurtulup anasor** olmak gerekir

Güvercinin tahrit’likten kurtulma süreci gelmiştir. Bir anasor olup gökyüzünde süzülmeli ve kanatlarını kasıp makas atmalı.

Her şeye inat ve güzel ne varsa ona sevdalı biçimde varacağı noktaya kadar, kesintisiz bir soluk alışta sadece yorulmalı.

Ermeni halkının yaşadığı katliam süreci ve onun yarattığı tahrit’likten kurtulanlardandı Hrant ile Armenak.

Proletarya partisi saflarında yürüttükleri mücadelede Armenak sadece soluksuz bir kavgada cidarları yıkma hedefindeydi.

Hrant ise yaşadığı kopuşun ardından yüreği sevdalı bir güvercin tedirginliğini yıkmak için yaşamın hesaplaşmasını kaleme döküyordu. Biri kurşun döküyor biri büyük puntolarla dökülecek kurşunun nedenlerinden birini yazıyordu.

Armenak yoldaş katledileli yıllar oldu.

hrant dink 1Ancak sorulacak hesabı dün gibi taze. Hrant Dink’in katledilişinin üzerinden ise 6 yıl geçti. Hrant Dink’in katledilmesinin ardından güvercin tekrar tedirginleşti.

19 Ocak günü Agos Gazetesi önünde faşist kurşunların hedefinde yere düşerken delik ayakkabısı ile safını belirti. Onu kucaklayan yüz binlere.

Hrant’ın katledilişinin ardından açığa çıkan bir devlet gerçeği var. Bu gerçek aynı zamanda 1915’te kendini üreten devletin kendisidir. 6 yıldır “Hrant için adalet için” sloganları ile kuşatılan mahkeme salonlarında adaletin mülkiyet yapısı kendini devamlı tescilledi. Katliamın ardında “örgüt vardır-yoktur” tartışmaları ile açıktan bir manipülasyona davetiye çıkarılırdı.

Faşist katil Ogün Samast ve bu davada “yargılanan” diğer heyula takımı efendilerinin okşamaları eşliğinde, çocuk ninnileriyle uyutuluyorlar.

Bu Cumartesi(19 Ocak 2013) devlet gerçeğinin teşhiri ve katliamın tarihsel arka planını teşhir etmek için saat: 15.00’te Agos önünde akşam 19.00’da Taksim Tramvay Durağında Partizan coşkusuyla Şişli’de olmalıyız.(Bir Ö-G okuru)   

*Tahrit: Kafese kapatılan güvercinin daima ürkek olması

*Anasor: güvercin sürüsü içinde evcilleştirilmeyen bir güvercin. Bu güvercin sahibinden kaçarken tek başına kaçmaz yanına da başka güvercinleri alır.  

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=H5wvVbJFE24{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu