Manşet

“Katil Şirket Dersim’i Terk Et”

Dersim’in Pulur (Ovacık) ilçesinde Cevizlidere (Merxo) Biçim’den başlayıp Sin köyüne kadar geniş bir alanda daha önce Rio Tinto Şirketi altın madeni için sondaj kazı çalışmaları yapmıştı.

Ancak çevre köylerin kararlı karşı koyuşundan kaynaklı geri adım atarak yurt içindeki işbirlikçisi olan Tunç Pınar Madencilik’e devrederek yeniden buralarda sondaj çalışması başlatmak üzere girişimde bulunmuşlardır. Bu şirketlerin siyanürlü maden işletmeciliği ile Kütahya, Eşme, Bergama, Erzincan İliç’de de çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar bilinmektedir.

 

“Rio Tinto Nalet Şero To”

Dersim’in Pulur ilçesinde de bu şirketlerin zararlı maden işletmeciliğini yeniden gündeme almalarından kaynaklı Cevizlidere, Hanuşağı, Topuzlu, Eğripınar köy dernekleri, Munzur Çevre Derneği, İstanbul Ovacık Kültür Derneği siyanüre karşı Siyanüre Karşı Dersim Platformu Girişimi adı altında bir araya gelerek Pulur merkezde bir eylem örgütlediler.

katil sirket dersimi terk et227 Nisan günü gerçekleşen eyleme yüzlerce kişinin katılım sağlarken ve Ovacık esnafı da kepenk kapatarak yapılan basın açıklamasına destek vermiştir. Bu protesto eylemine aralarında Partizan’ın bulunduğu birçok kurum da destek verdi.

Turistlik otel önünde toplanan yüzlerce kişi “Rio Tinto Nalet Şero To”, “Ölüm Değil Yaşamak İstiyoruz”, “Katil Şirket Dersim’i Terk Et” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde belediye önüne doğru yürüyüşe geçti.

Belediye önünde yapılan açıklamada; “İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın zehirlenmemesi için maden şirketlerinin bölgeyi terk etmesi olmazsa olmazımızdır. Bölgemizin doğal güzelliklerinden olan su kaynakları, bitki örtüsü, canlı çeşitliliği, dağlar ve bizi biz eden köklerimiz, inançlarımız tehlike altındadır. Bu sebeple; hukuk mücadelesine başlanmalı, duyarlı bireylerle ortaklaşma sağlanıp şirketin yöremizde ki faaliyetleri engellenmeli, bu şirkete köylüler tarafından arazi vs. satışı yapılmamalı, ayrıca Rio Tinto ve uzantılarının insani gereksinimleri de dahil hiçbir ihtiyaçları köylülerimiz tarafından karşılanmamalıdır denilmiştir.

Pulur ÖG okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu