Güncel

Kartal’da 4+4+4’e karşı kitlesel yürüyüş

Kartal: Emperyalizmin yaşadığı ekonomik kriz, kapitalistleri daima iş gücünü ucuzlatmaya zorlar. Ekonomik ve siyasi olarak yarı-sömürge olan ülkemiz de öteden beri ucuz olan işgücüne rağmen bununla yetinmeyip yeni arayışlara giren egemenler, iş gücünü daha da ucuzlatmanın yollarını bulmakta gecikmezler.

4+4+4 olarak gündeme gelen eğitim yasası da öz olarak son derece ucuz olan çocuk iş gücünü hedeflemektedir.

4+4+4 Olarak tanımlanan yeni eğitim yasası yalnızca işgücü açısından değil, çok amaçlı bir saldırı projesi olarak karşımıza çıkmaktadır. AKP’nin “dindar gençlik” yetiştirme düşlerine uygun olarak hazırlanan proje ayrıca, çocuk gelin gibi “feodal” toplum gerçeğini ve erkek egemen zihniyetin zeminini güçlendirecektir.

4+4+4 yasasına karşı, İstanbul Öğrenci Velileri İnisiyatifi tarafından organize edilen eylem “4+4+4’ e hayır, AKP elini okulumuzdan çek” ve “Gerici, Irkçı, Piyasacı Eğitime Hayır” yazılı pankartların ardında yapılan yürüyüşle gerçekleştirildi.

08.09. 2012 Cumartesi günü Kartallı Kazım Meydanında toplanan kitle saat 18.00 sularında yürüyüşe başladı. Yürüyüşe yaklaşık 5000 kişilik bir kitle katılırken oldukça coşkulu geçti. Görselliğiyle de dikkat çeken eylemde 4+4+4 eğitim yasası slogan ve konuşmalarla protesto edildi.

Yürüyüş sırasında güzergâh boyunca izleyicilerin ilgisi, zaman zaman sloganlara eşlik edişi dikkat çekiciydi.

Yürüyüşte atılan sloganlarla yasanın içeriğine vurgu yapıldı: “Savaşa değil, eğitime bütçe, karanlığa teslim olmayacağız, çocuk işçiler istemiyoruz, AKP elini çocuklardan çek, parasız eğitim istiyoruz, susma ses çıkar okuluna sahip çık vb

Yürüyüşe, TKP, ÖDP, Emek Partisi, Eğitim Sen ve Halk Evlerinin yanı sıra, Partizan da kitlesel katılım gösterdi.

Yürüyüş Kartal meydanın da sonlandırılırken burada yapılan basın açıklaması ve etkinlik ile saat 21.30’ a kadar devam etmiştir.

İstanbul öğrenci velileri inisiyatifi adına yapılan basın açıklamasında; “yasanın çok hızlı yasalaştırıldığı, meslek liseleri bahane edilerek imam hatiplerin meşrulaştırılıp dinsel temelli eğitime ağırlık verilmesi” eleştirilirken “Eğitimin dinsel ve ezberci  değil bilimsel temelde, matematik ve fen ağırlıklı olması gerektiğine” vurgu yapıldı.

“İlkokula başlama yaşının 5 yaş olarak belirlenmesinin yanlışlığı Dünya’daki uygulamalardan verilen örnek ve akademik raporlarla ispatlandığına” vurgu yapıldı.

Basın metninin okunmasının ardından veliler içerisinden ve Eğitimsen Kartal Şubesi adına konuşmalar yapılmıştır. Ayrıca Maltepe Dumlupınar ilköğretim okulunda tek başına lavaboya gönderilen ve yerine monte edilmeyen lavabo taşının üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitiren Efe Boz’un annesi de bir konuşma yaptı.

Konuşma aralarında, Erdal Erzincan, Erkan Uğur, İsmail Hakkı Demirci gibi sanatçılar türküleriyle etkinliğe renk kattı.

Etkinlik sinevizyon gösterimi ve 4+4+4 yasasına karşı mücadelenin devamına yönelik açıklama ile sonlandırıldı.

(Kartal’dan bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu