GüncelManşet

Kardan kadına soruşturma

H. Merkezi: Maraş Nurhak ilçesindeki Nurhak Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde beden eğitimi öğretmeni olan Çilem Sakin Coşkun hakkında kardan kadın ile fotoğraf çektiği için soruşturma açıldı.

Ocak ayında okul bahçesinde öğrenciler tarafından yapılan kardan kadınla fotoğraf çeken öğretmen Çilem Sakin Coşkun hakkında soruşturma açıldı.

Beden öğretmeni olan aynı zaman Nurhak İlçe yöneticisi olarak görev yapan Coşkun, kardan kadın ile çekilen fotoğraf karesinde yer almasından kaynaklı, toplum değerleri ile örtüşmeyen bir karede görüntülemekten soruşturma açıldı.

“Kar yağışının cinsiyeti erkek mi?”

Eğitim-Sen, “kar yağışının cinsiyetinin erkek olduğunu düşünen bir zihniyetle yönetiliyoruz” başlığıyla konuya dair açıklama yaptı.

Eğitim-Sen, “Dün kıyafetlerinden dolayı sınıf içerisinde öğretmenleri aşağılamayı kendisine görev bilen valinin yarattığı strese dayanamayan Eğitim Sen üyesi Halil Serkan Öz öğretmenimizin cenazesini kaldırırken Maraş`ın Nurhak ilçesinde yine sendikamız üyesi Çilem Sakine Coşkun öğretmenimiz hakkında ‘kardan kadın` soruşturması başlatılmıştır

Nurhak Eğitim-Sen İlçe temsilciliği ise “2015 yılın da yönetim anlayışının nereye geldiği açıkça görülüyor” diyerek bir açıklama yaparak, Yalova’da kıyafetinden dolayı TÜBİTAK ödüllü öğretmene hakaret eden zihniyet ile Nurhak’ta kardan kadına tahammül edemeyen zihniyetin aynı karanlığın dışa vurumu olduğunu belirtti.

Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği, “Nurhak’ın adını son iki yıldır hazırladığı öğrencilerle kros yarışmalarında binincilikle duyuran yöneticimiz, öğretmeniniz yalnız değildir” dedi.

Eğitim Sen Nurhak Temsilcisi 7 Nisan’da saat 17.30’da Postane Kavşağında yapılacak olan basın açıklamasına duyarlı kesimleri katılmaya çağırdı.

Çilem Sakina Coşkun; “kadına bakış açısıyla yorumlamak gerekir”

Pınar Öğünç’ün yazısında Çilem Sakina Coşkun, “Soruşturma nedeni olarak benim ‘toplum değerleriyle örtüşmeyen bir karede’ görüntülenmem görünüyor. Ocakta olan bir olay, Nisan ayında kimin şikâyetiyle, nasıl kaymakamlığa gitti bilemiyoruz. Kardan adam değil de kadın yapılmasını sorun etmekte ancak kötü niyet olabilir, kadına bakış açısıyla yorumlamak gerekir” diyor. “Kardan kadına kıyafet giydirilmesi gerekiyordu belki, toplumda böyle bir algı var. Bir de hiçbir şey olmasa, yarım saat sonra eriyecekti zaten…” diyerek şaşkınlığını dile getiriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu