GüncelManşet

İstanbul’da farklı inançların ve ezilenlerin adayları

İstanbul: Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı İstanbul milletvekili aday listesi, Kürt’den Ermeni’sine, işçiden avukata, insan hakları savunucularına, vicdani retçiden, akademisyenine, gençlerden kadınlara,  toplumun tüm kesimlerinden bir çok halk ve inançtan adayı buluşturdu.

Siyasi partilerin 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde merakla beklenen aday listeleri açıklanmaya başladı.

 Toplumun merakla beklediği aday listelerin başında ise seçime ilk defa parti olarak girecek olan HDP’nin adaylarıydı.

HDP’de kadın temsiliyeti yüksek

Aday listesinde yüzde 50 ile kadın eşit temsiliyetini sağlayan ve geniş yelpazede adaylarını belirleyen HDP’nin İstanbul milletvekili adayları arasında Kürt’den Ermeni’sine, işçiden avukatına, insan hakları savunucularından vicdani retçisine, akademisyen, genç, kadın, sosyalist, demokratına toplumun bir çok kesiminden, bir çok halk ve inançtan aday var. HDP İstanbul 1’inci bölge birinci sıradan Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı gösterirken, üçüncü bölge birinci sırada İmralı Heyeti’nde yer alan Pervin Buldan’a yer verildi. İkinci bölgede ise listenin başında Turgut Öker yer aldı.

İşte HDP’nin toplumun tüm kesimlerinden, birçok halk ve inançtan adayı buluşturan İstanbul milletvekili adayları listesinden bazı isimler: HDP’nin İstanbul milletvekili adayları arasında Alevi adaylar da ön sırada. Alevi adaylardan birisi Avrupa Alevi Federasyonu Başkanlığı yapan Turgut Öker. Öker, HDP İstanbul 2. Sıra 1. sırada aday gösterildi. HDP’nin İstanbul’da üst sıralarda listeye taşıdığı bir diğer isim ise Ali Kenanoğlu. Yazar kimliği ile bilinen Kenanoğlu akademik Alevi çalışmalarıyla tanınıyor.

İstanbul’da kadın adaylar da ön sıralarda. Bu adaylardan birisi de hukukçu Filiz Kerestecioğlu.

Kerestecioğlu, hukukçu kimliğinin yanı sıra kadın hakları konusunda da mücadele veren bir kadın hakları aktivisti. HDP’nin İstanbul 1’inci Bölge 4’üncü sıradan aday olan Serpil Kemalbay, bir dönem ev işçilerinin yasal hakları için mücadele eden İmece Ev işçileri Sendikası’nın Genel Başkanlığını yaptı. Kendisi de ev işçisi olarak çalışan Kemalbay aynı zamanda Petrol-İş Sendikası’nın yönetim kurulunda yer aldı. HDP’nin İstanbul 1’inci Bölge 2’inci sıradan aday olan bir diğer kadın aday ise yazar Hüda Kaya. Kaya 28 Şubat sürecinde düşünce suçu olarak bilinen 312’inci maddeden Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı ve 20 yıl hapishane’de kaldı. Hapishane’den çıktıktan sonra sokaklarda mücadelesini sürdüren Kaya, 1999 yılında ise birlikte gözaltına alındığı kızlarıyla Anayasa’nın 146’ıncı maddesinden idam istemiyle yargılandı. Bir diğer kadın aday ise kadın hakları, insan hakları aktivisti çevirmen yazar Ayşe Berktay. Berktay, “KCK” adı altında Kürt siyasetçiklere dönük geliştirilen operasyonlarda gözaltına alındı ve 1 yılı aşkın süre tutuklu kaldı. Kadın ve işçi davalarının avukatı Sezin Uçar’da, HDP’nin İstanbul milletvekili adaylarından. Halkların ve kimliklerin sesi olmaya aday HDP’nin İstanbul 3. Bölge adaylarından biri de 28’inci sırada listeye giren İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti Cemile Akgün.

HDP’nin birçok da akademisyen adayı var. Akademisyenler Sezai Temelli, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nin Başkanı Tahsin Yeşildere, ekoloji hareketinin aktivistlerinden akademisyen Beyza Üstün de HDP’nin İstanbul adayları arasında.

Emek hareketinden adaylar!

Yine Doç. Dr. Nilgün Ongan da SEKA direnişi, TEKEL direnişi, Hava İş Grevi, Metal İşçilerinin Grevi, Ülker işçilerinin direnişi gibi emek mücadelelerine akademik çevrelerden destek örgütlenmesi kampanyalarının düzenlenmesine aktif bir biçimde katılan HDP İstanbul 1’inci bölge 8’inci sıradan aday.

Emek hareketinden de adaylar HDP’nin İstanbul listesinde. İstanbul 1. bölge listesinde Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm yer alıyor. HDP’nin İstanbul’dan Ermeni adayları ise Flor Uluk Benli, Karabet Paylan ve Murat Mıhçı. Ermeni Karabet Paylan İstanbul 3. bölge 2. sıranın adayı.

İstanbul’da HDP’nin bir çok genç adayı da mevcut. HDP Gençlik Koordinasyonu’nun adayı Şerife Erbay ikinci bölge 4. sırada aday gösterildi. Genç adaylardan bir diğeri ise ÖHD’li genç kadın hukukçulardan Fatma Özdemir. Diğer genç adaylardan birisi de Gezi direnişinde polisin attığı gaz bombasıyla bir gözünü kaybeden Çağdaş Küçükbattal. HDP İstanbul aday listesinde yer alan genç adaylardan bir diğer isim ise genç mimar Burcu Demirbaş. HDP İstanbul 1’inci Bölge 5’inci sıradan aday olan Abdullah Bülent Uluer ise bir dönem Dev-Genç liderliği yapmış önemli sosyalist isimlerden.

HDP’nin İstanbul 3. Bölge adaylarından biri de 30’uncu sırada listeye giren barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu