Güncel

Şişli’de 15 Şubat yürüyüş ile kınandı

İstanbul: Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü bugün (15 Şubat), PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 14.yıldönümünde Şişli’den Mecidiyeköy’e yürüdü.

Şişli Cami önünde toplanan yüzlerce kişi “Kürdistan’a statü Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açarak Mecidiyeköy’e yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Bijî Serok Apo”, “Öcalan’a yaklaşım savaş barış gerekçemizdir”, “Be serok jîyan nabe” sloganları atıldı.

Mecidiyeköy’e gelindiğinde kitle adına basın açıklamasını BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili okudu. Bilgili egemenlerin, geçmişten günümüze Kürtlerin hak ve kimlik taleplerine karşı sürekli imha, inkâr ve asimilasyon politikalarıyla karşılık verdiğini vurguladı. Konuşmasının devamında; “başta ABD olmak üzere, birçok uluslar arası güç ve onların işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilen komplo süreci 15 Şubat 1999’da Abdullah Öcalan’ın teslim alınması ve İmralı tecrit sisteminin devreye konulması ile sonuçlanmıştır” dedi. Bilgili gelinen aşamada komplonun amacına ulaşamadığını vurgulayarak; “Kürt halkı, tüm saldırı ve provokasyonlara rağmen, örgütlü gücünü ve iradesini bugünlere taşımayı bilmiştir” dedi. Kürt sorununda çözüm için başlıca muhatabın Öcalan olduğunu vurgulayan Bilgili, çözüm için şeffaf bir müzakere süreci ve barış koşullarının sağlanması gerektiğini söyleyerek; “Kürtlerin meşru statü ve kimlik istemlerinin anayasal güvence alınmalıdır” dedi. Bilgili konuşmasının sonunda 14. yılında komployu kınadıklarını belirterek; “Öcalan şahsında tüm Kürt halkına uygulanan tecrit, inkâr ve imha politikalarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Eylem atılan sloganlar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu