GüncelManşet

“İç güvenlik paketi” artık resmileşti

H. Merkezi: Meclis’ten geçen ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından onaylanan “İç Güvenlik Paketi” Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından dün onaylanan ve kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen, “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı.
Meclis Genel Kurulu’nda 27 Mart 2015’te muhalefetin tüm karşı çıkışlarına rağmen kabul edilen 69 maddeye göre; elle dıştan kontrol hariç kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin aranması; İçişleri Bakanlığı’nca belirlenecek esaslar dâhilinde mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek. Polis sadece, “müşteki, mağdur ve tanıkların istemesi halinde” evde veya iş yerinde ifadelerini alabilecek. Toplumsal olaylara yapılan müdahalelerde boyalı su da kullanılabilecek.
Hakim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Dairesi Başkanının yazılı emriyle, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespit edilip, dinlenip, sinyal bilgileri değerlendirilirken; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde verilen yazılı emir, artık 24 saat yerine 48 saat içinde yetkili ve görevli hakimin onayına sunulacak.

Molotof ile demir bilye de “suç” kapsamına alındı
Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan gibi aletleri taşıyan ya da bulunduranlara 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi
Kolluk, 24 saate kadar, “kamu düzeninin” ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek. Gözaltına alınan kişi en geç 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda 4 gün içinde hâkim önüne çıkarılacak. 

Vali kolluğa talimat verebilecek
Vali, lüzumu halinde, kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin bulunması için gereken emirleri verebilecek. Öte yandan polis alımındaki üst yaş sınırı da 28’den 30’a çıkarıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu