Güncel

İ.Ü öğrencileri Kızıldere katliamını unutmadı

İstanbul: Bugün İstanbul Üniversitesi’nde devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler, 30 Mart 1972’de Mahir Çayan ve arkadaşlarının katledildiği Kızıldere katliamının yıl dönümünde bir anma gerçekleştirildi.

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu bir çok öğrenci kitle örgütü “Onlar Devrimci Dayanışmanın Manifestosudur”, “Kızıldere son değil savaş sürüyor”, “Mahirlerin Yolu Devrime Çıkar” pankartlarıyla Hukuk Fakültesi’nden Beyazıt Meydanı’na yürüdüler. Onlarca öğrencinin katıldığı anmada, “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş”, “Mahir, İbo, Deniz sürecek sürüyor mücadelemiz” sloganları atıldı.

Kızıldere şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından bir basın açıklaması okundu. Öğrenci bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan bir öğrenci, 1971 devrimci kopuşun ardından halka umut olacak günlerin müjdeleyicisi olan Mahirlerin önünü kesmek için 12 Mart askeri darbesinin yapıldığına dikkat çekti. Basın açıklamasının devamında şunlara yer verildi: “Pek çok devrimcinin gerek sivil faşist gerekse kolluk kuvvetlerince öldürüldüğü günlerde Deniz, Yusuf, Hüseyin tutsak edildi. Bu karanlık günlerde Mahir Çayan ve yoldaşları faşizmin karanlığa karşı ilk meşaleyi yaktılar. On’ların başladığı işi bitireceğiz, kapitalizme, emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı On’ların yolunda verdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştıracağız.”

Basın açıklamasının ardından anma sloganlar eşliğinde son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu