Güncel

Hücreleriniz sınırlı olsa da okumak sınırsızdır

İstanbul: Hapishanelerdeki tecrit ve tredman giderek koyulaşıyor. Dillendirilen demokratikleşme ifadelerinin gerçekliğini görmek için hapishanelerde gerçekleştirilen saldırılara bakmak yeterli olacaktır. Devletin teslim alma aracı olan hapishanelerde devrimci yurtsever tutsaklar bir direniş odağı olmak noktasında irade ve bilinçleriyle her türlü baskı ve sindirmeye karşı saldırıları bertaraf etmek için tüm hücreleri ile direnişteler.

Bu iradi güç bugün devletin temel hedefi halindedir. Çünkü bu iradi gücün zeminini oluşturan bilinç ve pratik içerde ve dışarda ezilenlerin temsiliyetini taşımaktadır. Bu açıdan bu bilincin hedef tahtasına konması ve yok edilmesi egemenler açısından elzemdir. Bu açıdan tutsaklara yönelik gerçekleştirilen saldırılar bir yok etme politikasıdır; içeride ve dışarıda bu saldırılara tüm ilerici odaklarla cevap vermek önemlidir.

Son olarak Adalet Bakanlığı’nda tartışılan ve henüz netleşmemiş olan 10 Kitap sınırlaması oldukça ciddi ve boyutlu bir saldırı olup bir sonraki saldırılarında habercisidir. Bu saldırı bertaraf edilmediği sürece devrimci tutsaklar üzerine uygulanan tecrit ve tredman daha da boyutlanacaktır. Bu bardağı taşıran son damla olma konumundadır.

15 Mart günü Tekirdağ 2 No’lu F tipi Hapishane’de tutsakların hücreleri basılmış ve kitaplarına el konulmuştur. Saldırıya karşı direnen tutsaklar darp edilmiş. Faks yoluyla ulaştığımız bilgiye göre tutsaklar Tekirdağ 1 No’lu da 19–21 Mart tarihleri arasında 3 günlük açlık grevi yaptıklarını; 2 No’lu da ise 21–23 Mart tarihleri arasında açlık grevi eyleminde olacaklarını duyurdular. Tutsaklar ayrıca açlık grevinin yanı sıra saat başı kapı dövme ve slogan atma gibi eylemlerin de gündemlerinde olduğunu vurguladı. Tutsaklar dışarı da da bu sürecin örgütlenmesi ve içeriden dışarıya direniş senfonisinin dillendirilmesi için kamuoyuna çağrıda bulundular.

Kitaba kelepçe vurulamaz

10 kitap saldırısına karşı Tecrite Karşıtı Mücadele Platformu bugün bir eylem gerçekleştirdi bugün Çağlayan Adliyesi önünde bir araya gelen TKMP bileşenleri, “Okumak sınırlandırılamaz, 10 kitap sınırlandırmasına hayır” yazılı pankart açarak “Kitaba kelepçe vurulamaz”, “Tecrite son”, “Devrimci tutsaklar yanlız değildir” vb. slogan attılar. Burada TKMP adına açıklama yapan Kemal Ruya “Hapishanelerde günden güne saldırılar keyfi bir biçimde örgütlendiğini ve devletin, çıkardığı yasalarla ve yargı mekanizmaları ile saldırılara dayanak hazırladığını belirtti. Adalet Bakanlığı’nın 10 kitap sınırlandırması ile ilgili yazılı bir belgesinin bulunmadığını ifade eden Ruya, “Burada amaçlanan tutsakların örgütlü duruşuna, iradesine ve tüm bunlara yön veren bilincine saldırmak ve yok etmektir” dedi. Eylemin ardından Tekirdağ 2 No’lu Hapishane Müdürü Ali Haydar Ak hakkındaki suç duyurusu dilekçesi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu