Güncel

“Hücreleri boşaltalım, barışı konuşalım”

H.Merkezi: Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAD) 17 ağustos Cuma günü saat 12.15’te her hafta olduğu gibi bu haftada Bakırköy hapishanesi önünde bir araya gelerek eylem gerçekleştirdi.

Hapishaneler de yaşanan hak gasplarına, hasta tutsaklara ve Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için bir araya gelen aileler, hapishane önünde; “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Bijî berxwedana gelê Kurd”, “Bijî berxwedana gelan” sloganlarını haykırdı. “Hücreleri boşaltalım, barışı konuşalım” pankartının açıldığı eylemde; hasta tutsakların resimleri taşındı.

Eylemde açıklama yapan TUAD Başkanı Mahmut Taşdan; “Cezaevlerindeki hasta tutsakların tedavileri yapılmıyor. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre bin 677 kişi cezaevinde yaşamını yitirmiş ve 2012’nin ilk 6 ayında ise 52 tutsak hayatını kaybetmiştir. Hasta tutsakların tedavi ve tahliye taleplerine cevap verilmez ise bu sayı artmaya cezaevlerinden ceset torbaları çıkmaya devam edecek” diyen Taşdan Öcalan üzerideki tecride değinerek; “Milyonlarca Kürdün iradesi olarak kabul ettiği PKK Lideri Abdullah Öcalan,  rehine muamelesi görüyor. Bu bir halkın iradesine pranga vurmak anlamına geliyor. Öcalan üzerindeki 1 yılı aşkın süredir tecridin ağırlaşarak devam ediyor. “ dedi. Sözlerini, barış için her yolun İmralı’dan geçtiği bunun bilinmesine rağmen Öcalan’ın sağlığıyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadığını, bu konuda adım atılmadığı, adım atılmasının halkın öfkesini büyüttüğüne dikkat çekerek sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu