Manşet

Hey Tekstil işçilerine yine polis barikatı!

İstanbul: Dün TOBB’a yürümek isteyen Hey Tekstil işçilerine polis gaz ve tazikli suyla saldırmış ve gözaltına almıştı.

3 mevsimi geri bırakan işçiler direnişlerinin 285. gününde aynı kararlılık ve coşkuyla devam ediyor.

Dün yürüyüşlerine izin verilmeyen işçiler bugün saat 14.00’da Kanyon iş merkezi önünde bir araya gelerek TOBB’a yürümek istedi ancak zaten TOBB’u adeta koruma altına alan polis işçilerin etrafını onlarca polisle sarmıştı.

işçiler dün polisin sıktığı biber gazın korunmak isteyen kendilerine kapıları kapatan Kanyonu teşhir etmek amacıyla Kanyon alışveriş merkezinin önünde eylemlerini gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını işçiler adına Zeynep Gültekin okudu.

Haklı, meşru ve onurlu direnişlerinin 284. Gününde bir kez daha polisin saldırısına uğradıklarını belirten Gültekin, “TOBB yönetimi ve AKP hükümeti, ücretlerimizi ve tazminatlarımızı gasp eden HEY Tekstil patronu Aynur Bektaş’ı korumak için karşımıza yüzlerce polisle barikan kurdu!” dedi. Gültekin,  Dün dağıldığımız sıra polisin arkadan biber gazı ve tazikli su ile işçilere saldırdığını, işçilerin darp ederek gözaltına alındığı ifade etti.  Gültekin, “Patronların örgütü TOBB yönetimi, sadık hizmetkârı AKP hükümeti eliyle bize karşı açıkça teröre başvurduğunda şunu bir kez daha anladık, patronlar sayıca az olsak bile bizim örgütlü ve kararlı direnişimizden korkuyorlar. Hem de her şeyden daha çok korkuyorlar. Direnişimiz karşısında aciz ve çaresizler” dedi.  Gültekin haklarını Aynur Bektaş’tan almaya kararlı oldukları, baskıların, gözaltıların direnişlerini durduramayacaklarını belirterek Gültekin sözlerini sonlandırdı.

İşçiler yaptıkları basın açıklamasından sonra “TOBB yönetimi Aynur Bektaş’tan haklarımızı istiyoruz, alacağız!” yazılı pankartla yürüyüşe geçti. İşçiler sık sık “Direnen direne kazanacağız!”, “hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”  “Yaşasın onurlu mücadelemiz” vb sloganları haykırarak Vakıf bankasının önüne geldi. Burada yoğun bir polis barikatıyla karşılaşan işçiler, “İşçiye değil patronlara barikat” şeklinde sloganlar attı.

Barikatı açmak için işçiler bir süre polisle tartıştı, kısa süreli bir arbede yaşandı, işçiler ardından barikatın önünde oturma eylemine geçti. Yaklaşık 1 saat oturma eylemi yapan işçiler burada sloganlar atıp, marşlarla direnişe kararlı bir şekilde devam edeceklerini ve yarın tekrar TOBB önüne geleceklerini duyurarak eylemlerine son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu