Güncel

HDP’ye bir destek de İzmir’deki aydınlardan

İzmir: İzmir’de aydın ve yazarlar, seçimlerde HDP’ye destek vermek amacıyla bir araya geldi.

“Başka bir hayatı hayal etme gücünü yitirmeden uyanmak vakti” diyerek HDP’ye desteklerini açıklamak için İzmir Ziraat Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen aydın ve yazarlar, basın açıklaması düzenledi. Toplantıya Şair Necati Atalay, Yazar Melih Ergen, Gazeteci Zerrin Yatağan, Şair Namık Kuyumcu, Yazarlar Remzi Demir ve Hayri K. Yetik ile HDP İzmir İl Örgütü Eş Başkanı Cavit Uğur katıldı. Toplantıda metnin Kürtçesini yazar Remzi Demir okurken, Türkçe metni Namık Kuyumcu okudu.
İstanbul’da HDP’ye destek veren aydınların hazırlamış olduğu metni basına okuyan Kuyumcu, “Yıllardır ‘çözüm süreci’ diyerek Kürt Sorunu’nu çözümsüzlük sürecine sokmaya çalışıyorlar. Oda yetmiyor toplumsal güvenlik gerekçe edilerek tam bir ‘doğu despotizmi’ ile çıkardıkları ‘faşizan yasalar’la toplumsal muhalefeti susturmaya çalışıyorlar. İktidar etki, hesabını vermekte zorlandığı her şeyi, düne kadar ‘aynı yağmurda ıslandığı’ paralelcilerin üzerine atarak kendini temizlemeye çalışıyor” dedi. Kuyumcu’nun açıklaması ardından söz alan yazar Melih Ergen, 25 yıldır genel seçimlerde oy kullanmadığını ancak darbe döneminde dahi görülmeyen bir hukuksuzluğa tanık olunduğu için, umudu HDP’de gördüğünü belirterek, bu dönem HDP’ye oy vereceğini açıkladı.
Öte yandan HDP’ye destek imza metni imzaya açık olduğu için İzmir’den destek veren aydın sayısının netleşmediği ifade edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu