GüncelManşet

HDP’nin Marmara bölgesi adayları

İSTANBUL – HDP’nin Marmara bölgesindeki illerde açıkladığı aday listesi adeta ezilen kimlik ve inançların ortak evi. HDP’nin Sakarya, Bursa, Çanakkale, Kocaeli’nde gösterdiği milletvekili adayları arasında Çerkez’inden, Laz’ına, Kürt’üne  insan hakları aktivistlerinden, kadın aktivistlere, emekçilere toplumun bir çok kesiminden isim yer alıyor.

HDP’nin Marmara bölgesindeki illerde açıkladığı milletvekili aday listeleri, çeşitli milliyetlerin, inançların, ezilenlerin ortak listesi olma özelliği taşıyor.

Listelerde Çerkez’inden, Laz’ına, Kürt’ünden Roman’ına  bir çok halktan,  insan hakları aktivistlerinden, kadın aktivistlere, sendikacılardan, işçilere, emekçilere toplumun bir çok kesiminden isim yer alırken, Marmara bölgesindeki illerdeki listelerde kadının eşit temsiliyetini de sağlamış durumda.

Aralarında Bursa, Çanakkale, Edirne, Kocaeli, Sakarya,Tekirdağ ve Yalova’nın bulunduğu 7 ilde açıklanan toplam 51 adaydan 24’ü kadın olurken Bursa, Sakarya ve Edirne’de kadın adaylar listenin 1’inci sırasında yer aldı.

 

SAKARYA

Neslin Gümüş, Cengiz Topbaşlı, Leyla Kızıl, Cumhur Atay, Ayşegül Altıntaş, Aydın Kınay ve Tülay Demirtaş’ın HDP listesinden aday gösterildiği Sakarya’da listenin başında yer alan Neslin Gümüş Çerkez bir yurttaş.  Moira Kadın Dayanışma Derneği’nin kurucularından olan aynı zamanda Sakarya’da ekoloji mücadelesi de yürüten Gümüş, Batı Karadeniz Çevre Platformunun Sakarya ayağının temsilciliği görevinde de bulundu. Sakarya’nın ikinci sıra adayı ise uzun dönemdir Kürt siyasi hareketinde aktif bir mücadele yürüten Cengiz Topbaşlı.

Daha önce kapatılan DEHAP’ın Sakarya İl Başkanlığı’nı yapan Topbaşlı son olarak İstanbul 1’inci bölge HDP temsilciliği görevini yürütüyordu.  HDP’nin Sakarya listesinde yer alan bir diğer kadın ise Ayşegül Altıntaş.

Tiyatro oyuncusu Altıntaş ise daha önce PSKAD, İHD, KüreselBak gibi sivil toplum örgütlerinde çalışmalar yürütmüş bir isim. Sakarya’nın ikinci Çerkez adayı ise Cumhur Atay. Siyaset, sosyoloji, ekonomi ve tarih konularında kitap çevirileri yapan ve yayınlanmış yirmi dört kitabı olan Atay, HDP çalışmalarına Gezi direnişinin ardından daha aktif katılan isimlerden. Sakarya’nın diğer adayları ise Kürt siyasi partilerinde daha önceki yıllarda çalışmalar yürütmüş  Leyla Kızıl, Aydın Kınay ve  Roman yurttaş Tülay Demirtaş.

KOCAELİ

HDP’nin Kocaeli listesine  11 aday var. 11 adayın 5’i ise kadın. HDP’nin Kocaeli’nden 1’inci sıra Milletvekili adayı olan Avukat Ali Haydar Konca aynı zamanda bir insan hakları aktivisti. Kocaeli İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem de başkanlığını yapan Konca, 1989 seçimlerinde SHP den belediye meclis üyesi seçildi.

HDP’nin Kocaeli’nden 3’ncı sıra milletvekili adayı olan Güner Kizir de SES üyesi bir sağlık emekçisi. Kizir aynı zamanda 11 yıl boyunca Emek Partisi Koceli İl Başkanlığı görevini yürüttü. HDP’nin Kocaeli’ndeki kadın  adaylarından olan ve 4’üncü sırada yer alan Bingöllü, Dilber Örnek de HDP Çayırova Belediye Eş Başkan adayıydı.

HDP’den 5’inci sırada kendine yer bulan İbrahim Ergin, 15 yıldır Kocaeli Körfez İlçesi’nde BDP ve HDP içinde siyaset yaptı, 2014 yerel seçimlerde HDP Körfez Belediye Başkan Adayı oldu. HDP’nin Kocaeli’de 6’ncı sıra kadın milletvekili adayı olan Sevda Özer ise Tokatlı. Özer, İşçi, gençlik, kadın ve mahalle çalışmalarında aktif bir şekilde yer alan Özer, İMECE Ev İşçileri Sendikası, Kadın Dayanışma Derneği adına HDK’de delegeliği yaptı. HDP’nin Kocaeli’nde bir de Laz adayı var.

Laz milliyetine mensup olan Sinan Odabaş  ise milletvekili aday sıralamasında 7’nci sırada. HDP’den 8’nci sıra milletvekili adayı olan Ayten Yılmaz ise kuaförlük yapan kadın bir emekçi. HDP’nin 9’uncu sıra adayı olan Hasan Afşin ise Siirt doğumlu ve 1990 yılından bu yana Darıca’da çalışma yürütüyor. 1965 Van Muradiye Doğumlu Bedia Salhan da HDP Kocaeli Milletvekilleri sıralamasında 10’ncu sırada yer aldı. Ekonomik nedenlerden dolayı Kocaeli’nin Kartepe ilçesine göç etmek sorunda kalan Salhan, tekstil işçisi.

ÇANAKKALE

Çanakkale de HDP’nin kadının eşit temsiliyetinin  sağlandığı illerden birisi. 4 adaydan 2’si kadın. Listenin başında ise eski bir öğretim görevlisi olan Özlem Ergun Açanal yer alıyor. Çanakkale’nin kadın adaylarından Mihriban Şah aynı zamanda İHD üyesi. Çanakkale 3’üncü sırada yer alan Ergün Fidan ise Harp-İş Gelibolu Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuş bir sendikacı. Çanakkale’nin HDP listesinde bulunan kadın adaylarından bir diğer Leyla Yavuz da Yeşiller ve Sol Gelecek Yürütme Kurulu ve İHD üyesi.

BURSA

Türkiye’nin önemli metropollerinden olan Bursa’da HDP listesinde 18 isim yer aldı. Listedeki 18 isimden 7’si kadın. Listenin başında ise kadın adaylardan Asiye Kolçak yer alıyor. Yıllardır Kürt siyasetinde ve DÖKH’de çalışmalar yürüten Kolçak DBP İstanbul İl Eş Başkanlığı görevini yürütmüştü. Bursa’da listenin ikinci sırasında ise Çerkez aday Metin Kılıç var. 

Listedeki diğer isimler arasında avukatlardan sendikacılara bir çok isim bulunuyor. İşte HDP’nin Bursa listesindeki milletvekili adayları : Asiye Kolçak, Metin Kılıç, Hüseyin Armağan, Ceylan Erol, Şahin Akın, Fatma Özen Çerence, Mehmet Deniz Büyük,Rüstem Avcı, Hatice Ateş, Ali Dağ, Birgül Asena Hızal, Şenol Gül, Münesra Geçimli, Bertal Camkıran, Gurbet Çelik, Rahim Dede, Nuri Baygındır, Mehmet Erdoğan.

 

EDİRNE- YALOVA- TEKİRDAĞ

Edirne’de HDP’nin listesinde 3 isim yer alırken listenin ilk sırasında kadın aday yer alıyor. Listenin ilk sırasında yer alan Hülya Yer, uzun yıllardır hem Kürt kadın özgürlük mücadelesinde hem de BDP’de siyasi çalışmalar yürüttü.

HDP’nin Edirne listesinde Roman bir aday da var. Roman aday Sedat Zımba HDP’nin Edirne aday listesinin 3’üncü sırasında. İkinci sırada yer alan aday ise Hasan Şimşek. Yalova’da ise HDP uzun yıllardır Kürt siyasetinde aktif çalışma yürüten BDP’nin PM’sinde de yer almış bir isim olan Nizamettin Öztürk ve Aynur Erbay yer alıyor.  Tekidağ’da HDP’nin listesinde yer alan 6 adaydan 3’ü kadın. İsimler ise şöyle : Erdal Avcı, Sabri Topçu, Hilal Civil, Elif Güler, Lokman Tekin.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu