Emek

HDP İstanbul Emek Komisyonu: Direnen Maltepe Belediyesi işçilerinin yanındayız

HDP İstanbul İl Örgütü Emek Komisyonu, grevdeki Genel-İş üyesi Maltepe Belediyesi işçilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada grevin nedeninin, Maltepe Belediyesi’nin işçilerin haklı taleplerini kabul etmemesi olduğu vurgulanarak, “Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının yaklaşık 3.000 TL, yoksulluk sınırının ise yaklaşık 9.000 TL olarak hesaplandığı bir ortamda Maltepe Belediyesi işçileri, 2.800 ile 3.500 TL arasında değişen ücretlerle mevcut ağır ekonomik kriz koşullarında geçinmeye çalışmaktadırlar” denildi.

İşçilerin buna karşılık, iddia edildiği gibi astronomik zam talebinde bulunmadığının altı çizilen açıklamada, “Belediye yönetiminin ‘yüzde 47 zam teklif ettik, ancak kabul etmediler’ iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Belediyede 93 kişi yasal asgari ücret olan brüt 119 TL günlük ücretle, yaklaşık 450 işçi ise günlük brüt 123 TL ile çalışmaktadır. Taban ücrete yüzde 40’ın üzerinde zam yaptığını belirten belediye yönetiminin bu teklifinden etkilenen yalnızca 35 kişidir. Gerçekte ücret zammı olarak herkese günlük 11 TL brüt zam teklifi yapılmıştır. Bu teklifin oransal karşılığı ise yüzde 5 ile yüzde 8 arasındadır” diye kaydedildi.

Öte yandan Maltepe Belediyesi yönetimi, kabul edilmesi mümkün olmayacak şekilde, yemek parasına günlük yaklaşık brüt 2 TL, yol parasına günlük yaklaşık brüt 1.5 TL, aylık yakacak yardımına ise brüt yaklaşık 20 TL önerdiği ifade edilen açıklamada, “Üstelik bu zam teklifleri, 18 ay için geçerli olacak biçimde yapılmıştır. Oysa toplu sözleşmelerde yıllık ya da 6’şar aylık dönemler için zam düzenlemeleri yapılmaktadır. Dolayısıyla Maltepe Belediyesi işçileri, haklarını istemekte, insan onuruna yakışır bir biçimde insanca yaşama talebinde bulunmaktadırlar” diye belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin işçi sınıfının grev ve toplu sözleşme hakkını kayıtsız şartsız desteklediği vurgulanan açıklamada, “İşçi sınıfı, hem ücretlere ve ekonomiye ilişkin taleplerinde, hem de demokrasi ve özgürlük taleplerinde sonuna kadar haklıdır. Grev hakkı, işçi sınıfının yüzlerce yıllık mücadelesinin büyük bedeller ödeyerek kazandığı en temel hakkıdır. Kimsenin Maltepe Belediyesi işçilerinin haklı ve onurlu grevine karşı grev kırıcılığı yapmaya; iktidarın, patronların ve sermayenin ağzıyla bu grevi sorgulayıp itibarsızlaştırmaya ve çarpıtmaya hakkı yoktur. Her gün çöpleri toplayan, sokakları süpüren, kaldırımları ve yolları yenileyen, park ve bahçelerin bakımını gerçekleştiren, yurttaşların emanet ettiği çocuklara kreşlerde eğitim hizmeti veren, belediye ahalisinin sorunlarına telefon başında çözüm arayan Maltepe Belediyesi işçi ve emekçilerinin haklı talepleri bir an önce kabul edilmelidir” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu