Güncel

HDK İzmir Karadeniz’deki saldırıları kınadı

İzmir: HDK heyetinin “Çözüm için Müzakere, Barış için Eşitlik” kampanyası çerçevesinde başlattığı Karadeniz gezisine, Sinop ve Samsun’da yapılan saldırı, İzmir’de eylemlerle potesto edildi.

İlk olarak 18 Şubat günü Sinop’taki saldırının ardından gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını HDK İzmir İl Meclisi adına Sercan Üstündaş okudu.

Okunan basın metninde; AKP’nin son dönemde barış ve eşitlik mücadelesine saldırdığının altı çizilerek, yaşananlar Sivas-Gazi katliamlarına benzetildi.

Üstünbaş, “HDK bu topraklarda barış, kardeşlik, eşitlik için tarih karşısındaki sorumluluğu ne ise; bunun için sokakta olmaya devam edecektir. Şehir şehir, sokak sokak, kapı kapı dolaşıp, halkların eşitliğini anlatmaya, ezilen milyonları; barıştan yana taraf olmaya, on yıllardır Kürt halkına dönük süren kirli politikalara sokağa çıkarak cevap olmaya çağıracaktır” sözleriyle yaptığı açıklama, Bijî biratiya gelan”, “Karadeniz faşizme mezar olacak sloganları ile sona erdi.

 

“Irkçı saldırıları kınıyoruz”

19 Şubat akşamı KESK İzmir Şubeler Platformu’nun KESK’e yönelik operasyonu ve Karadeniz’deki saldırıları protesto eyleminin ardından HDK İzmir Meclisi bileşenleri alanda kalarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HDK Heyetine yapılan ırkçı saldırıyı lanetliyoruz” yazılı pankart açan kitle adına konuşan Semra Uzunok; Karadeniz’deki saldırılara değinerek, bir önceki gün Sinop’ta gerçekleşenleri değerlendirdi.

Ardından Samsun’daki Halkevi ve TKP’nin olduğu binaya yönelik saldırılara değinen Uzunok, sözlerini barış için mücadele çağrısı yaparak sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu