Güncel

”Taksim özgürleşene kadar mücadeleye devam”

H. Merkezi: Halkların DemokratikKongresi’ninçağrısıyla binlerce kişi, Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na “Mücadeleye devam” sloganları ile yürüdü.

HDK, “Emek, demokrasi, özgürlük, barış, adalet için birleştik” pankartı ile yürüdü.

Yürüyüş boyunca sık sık “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Taksim bizim İstanbul bizim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip istifa” sloganları atarak taksim meydanı’ na geldi ve burada bir basın açıklaması yapıldı.

 

“Taksim Meydanı özgürleşene kadar direnişe devam”

Taksim meydanında; HDK Milletvekili Sabahat Tuncel, “faşizme karşı her zaman direnenler olacaktır” dedi. Yaşam alanlarının ellerinden alınmasına ‘Edi bese’ dediklerini ifade eden Tuncel, “Taksim, Gezi Parkı özgürleşene kadar direnişimiz devam edecek” dedi. Kürtlerin 30 yıldır çok büyük zulüm gördüğünü belirten Tuncel, “Bu zulmün size doğru anlatılmadılar, şimdi bunlar sizlere çapulcu diyorlar. Butün çapulcular birleşin” dedi.

Ardından konuşan HDK Milletvekili Ertuğrul Kürkçü;” bu mücadelede herkesin payının olduğunu söyledi, “Taksim mücadelesini siz karar vereceksiniz” dedi.

Eylemde ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ da bir konuşma yaptı. Yüksekdağ. “Zulmedenler ve yönetenler bilsinki daha yeni başladık” dedi.

Yüksekdağ’ın ardından SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan ve HDP Eş Genel Başkanı Fatma Gök ile eski milletvekili Ufuk Uras kısa birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından çavbella marşı okunmasının ardından eylem sloganlarla ve alkışlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu