Güncel

HDK Ataşehir’de örgütleniyor

Ataşehir Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri 8 Nisan Pazar günü Cennet Düğün Salonu’nda bir toplantı yaparak kurulacak mecliste halkı yer almaya çağırdı.

Ataşehir HDK adına düzenlenen etkinlik öncesinde 1 Mayıs Mahallesi’nde stantlar kuruldu, mahalledeki kurum ve yöre dernekleri, muhtarlıklar gezilerek ziyaret edildi. Bildiriler dağıtılarak halka salon etkinliğine katılma çağrısı yapıldı.

Partizan olarak biz de hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan ziyaretlere ve kitle çalışmalarına katılarak yer aldık.

Toplantı açılış konuşması ve saygı duruşu ile başladı. Ataşehir HDK adına yapılan konuşmada HDK’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılarak mahallemizin; kentsel dönüşüm, polis baskısı, yozlaşma gibi öne çıkan sorunlarından bahsedildi.

Ardından sinevizyonla HDK’nin tanıtımı ve oluşum süreçleri anlatıldı. Daha sonra divan oluşturularak açılış konuşması yapıldı ve ilçe meclisinde yer almak isteyenlere çağrı yapıldı.

Toplantıda, divan adına yapılan konuşmada önceki çalışmalar anlatılarak HDK konusunda olumlu tepkiler alındığı açıklandı. HDK İstanbul İl Yönetimi’nden İbrahim Çiçek konuşma için kürsüye çağrıldı. Çiçek, büyük mücadelelerin küçük toplantılar ile başladığını ve başarıya kavuştuğunu ifade etti. Toplantıya katılanları kendi meclislerini oluşturmaya, söz yetki ve karar almaya davet etti.

Daha sonra Kürt bir ana kürsüye çıkarak, konuşmasını Kürtçe olarak yaptı. Kürdistan dağlarında mücadelenin ve Kürtlere yönelik saldırıların sürdüğünü söyledi. Roboski’de katledilen yoksul köylüleri anlattı ve bu katliamları kadınların ve anaların sonlandıracağını söyledi. Alevilerin CHP ve AKP’nin peşinden gitmemesi çağrısı yaptı ve Öcalan’a özgürlük talebinde bulundu.

Serbest kürsüde konuşanlar kendi yaşadıkları baskılara, kadın sorununa, TMK’ya, tecrit ve hapishanelerdeki açlık grevlerine, Kürt halkının üzerindeki baskı ve soykırıma, Sivas katliamı ve mahallemizin çeşitli sorunlarına değinildi.

Ezilen halkların birlikte mücadelesine vurgunun yapıldığı etkinlikte biz de aynı zamanda standımızı açarak yer aldık. Özgür Gelecek gazetesinin tanıtımını ve satışını yaptığımız stantta insanlarla sohbet ettik. Kapanış konuşmasıyla birlikte sonra toplantıya son verildi.

1 Mayıs Mahallesi Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu