Güncel

Hasta tutsaklara özgürlük için 40. haftada eylem

H. Merkezi: İHD, TUHAD-FED ve HDP gibi DKÖ’lerin de içinde bulunduğu Hasta Hahpuslara Özgürlük İnsiyatifi, hasta tutsakların serbest bırakılması için Sincan F Tipi Hapishanesi önünde bir araya geldi. Hasta tutsakların biran önce serbest bırakılması amacıyla çok sayıda hasta tutsağın bulunduğu Sincan F Tipi Hapishanesi önünde bir araya gelen kitle kefenler giyerek, tabutlar taşıdı. 

Hasta tutsaklara özgürlük şiarıyla yürütülen eylemlerin 40’ıncı haftasında insan hakları örgütleri, tutsak aileleri gün boyu eylem ve etkinlik gerçekleştirdi. Bu amaçla çok sayıda hasta tutsağın bulunduğu Sincan F tipi cezaevi önünde bir araya gelen İHD, TUHAD-FED ve HDP, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” , “Bijî berxwedana zindanan” , “Çocuklar değil cezaevleri kapatılsın” sloganları attı. Sincan Hapishanesi’nde kefenler giyerek, tabutlar taşıyan ve Kayaş kavşağına kadar yağmur altında yaklaşık üç kilometre yürüyen kitle daha sonra Kızılaya geçerek Sakarya caddesinde eylemlerini sürdürdü.
Hasta Hahpuslara Özgürlük İnsiyatifi adına konuşan Mahmut Konuk, AKP hükümetinin seçim öncesi hasta mahpusları serbest bırakmaya yönelik beklenti yarattığını, ancak bu sözlerini yerine getirmediğini belirterek, “Buna rağmen hasta mahpuslar cezaevlerinden birer ikişer tabutla çıkıyor. Hapishanelerde sağlık hakkına ulaşmak oldukça zor normal bir hastalığı olan kronikleşiyor. Sağlık dışında ise çocuk ve kadın koğuşlarında taciz ve tecavüzler yaşanıyor” diye konuştu.
İç güvenlik yasasının geçmesine de tepki gösteren Konuk, son olarak ise hasta mahpuslarla ilgili ciddi düzenlemelere gidilmesinin gerektiğini ve hasta mahpusların siyasi pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini, hapishanelerde 24 saat nöbetçi doktor bulunması ve hastaların hastaneye ‘ring’ araçlarıyla ambulansla gönderilmesi gerektiğini istedi.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu