Güncel

“Hasta mahpusların sesi olmaya devam edeceğiz!”

İstanbul: Taksim Tramvay Durağı’nda “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” talebiyle toplanan İHD üyeleri bir kez daha hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.

Bu gün (18 Mayıs) saat 13.30’da toplanan İHD üyeleri 63. “F” eylemi için “tecrit öldürür F tipi hapishaneler kapatılsın!” yazılı pankartla bir araya toplandı.

İHD üyeleri “Tecrit işkencesine son!”, “susma suça ortak olma”, “hasta tutsak Ramazan Özalp serbest bırakılsın!” vb sloganlar attı.

Basın açıklaması bu hafta Elif Akkaya tarfından okundu. Akkaya, yetkililerin “kör, sağır, dilsiz” i oynadıklarını halde, insan hakları savunucularının 63 haftadır hasta tutsakların sesi olmaya, seslerini çoğaltmaya çalıştıkları belirtti.

Hapishanelerin toplumun aynası olduğunu vurgulayan Akkaya, tecrit koşullarının tutsakların daha fazla hastalanmasına neden olduğu dile getirdi.

Akkaya bu hafta Ramazan Özalp’in durumuna dikkat çeken açıklamada, 20 yıldır tutuklu olan Özalp’in durumun gittikçe ağırlaştığını ve 2 yıldır rapor beklediğini, Ramazan Özalp başvurusuna cevap verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Siz gerçekleri kararttıkça biz onların sesi olmaya devam edeceğiz; siz onların sorunlarını yok saydıkça biz onların ellerini daha sıkı tutacağız” diyerek hasta tutsakların yanında olduklarını vurgulayan Akkaya açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu