Güncel

Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç’un mezarı başında anıldı

H.Merkezi: Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) ve İnsan Haklar Derneği (İHD), Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası nedeniyle Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç’un mezarı başında anma yaptı.

Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’yla birlikte yapılan eylemler 19 Mayıs günü de Gazi Mahallesi’nde Hasan Ocak’ın mezarı başında devam etti.

Gazi Cemevi’nde toplanan kitlenin en önünde kayıp yakınları vardı. Yılmaz Selçuk, Hasan Ocak, Rıdvan Karakoç ve Murat Yıldız’ın da aileleri oradaydı

. Kayıp ailelerinin arkasında, “Kayıpları durdurun” pankartı arkasında  ICAD yer aldı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi de, “Gözaltında kayıpların sorumluları yargılansın, Ağar, Çiller, Demirel çetesi yargılansın” pankartı ardında yürüyüşe katıldı. Kitle “Katil devlet hesap verecek”, “Kaybedenler kaybedecek”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atarak Gazi Mezarlığı’na yürüdü.

 Gazi Mezarlığı’nda ilk olarak Hasan Ocak’ın mezarı başında bir anma programı yapıldı. Hasan Ocak şahsında devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan anma, Hasan Ocak’ın abisi  Ali Ocak’ın konuşmasıyla devam etti. Sonrasında ve ESP adına konuşmalar yapıldı. Konuşmada;”Yoldaşlarımızın mezarı başındayız daha dün İbrahim Kaypakaya’nın katledilişinin 40 yılında sokaklardaydık. Faşizmin orada da bize gaza boğarak bizim değerlerimize sahip çıkmamızı engellemeye çalıştı. Ama bizler ser verip sır vermeyenlerden Hasan Ocaklar’dan, değerlerimize sahip çıkmayı öğrenerek teslim olmadık” dedi ve ardından devam etti;

 “Söz veriyoruz ki”

Hasan Ocak ve devrim şehitlerine söz bir kez daha söz veriyoruz ki; Bizler bıraktıkları bayrakları asla yere indirmeyeceğiz. Onlara yakışır şekilde yaşayacağız. Kavgalarını asala geriye düşürmeyeceğiz ve söz veriyoruz biz kazanacağız biz kazanacağız” şeklinde sona erdi.

 Hasan Ocak’ın mezarında yapılan anmanın ardından Rıdvan Karakoç’un mezarında bir anma töreni gerçekleştirildi. Yapılan saygı duruşunun ardından Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç bir konuşma yaptı. Karakoç konuşmasında yaşadıkları süreci, kayıpları bulmak için yürüttükleri mücadeleyi ve yaşadıkları zorlukları anlattı. Bütün bunlara rağmen kayıpları bulmak için mücadeleye devam edildiğini ve edileceğini ifade etti. Konuşmanın ardından anma” Hasan’dan Yılmaz’a sürüyor sürecek mücadelemiz “ sloganları atılarak sonlandırıldı.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu