GüncelManşet

Halkın liste yorumu: “Umut HDP’de”

İstanbul: 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere hazırlanan siyasi partilerin merakla beklenen aday listelerinin açıklanmasının ardından başlayan tartışmalar sürerken, aday listelerini değerlendiren halk; AKP, CHP, HDP ve MHP arasındaki  en güven verici  listenin HDP’nin listesi olduğunu söyleyerek, “Umudu HDP’de görüyoruz” dedi.
7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere hazırlanan siyasi partilerin merakla beklenen aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmesinin ardından  başlayan tartışmalar sürüyor. Listelere ilişkin yapılan yorumlarda partilerin aday profilleri, farklı kimliklerin temsiliyeti ve  listelerdeki kadın oranına yönelik  tartışmalar öne çıkarken, İstanbul’da yaşayan halk, farklı kimliklerin ve kadın adayların öne çıktığı HDP ile AKP, CHP ve MHP’nin aday listelerini değerlendirdi. 

“Kadına yönelik baskılara en güçlü cevabı HDP verdi”
Aday listelerini yorumlayan Alican Albayrak, HDP listelerinde yer alan kadın sayısının AKP, CHP ve MHP tarafından gösterilen kadın aday sayısının iki katı olduğuna dikkat çekti. Son yıllarda kadına yönelik artarak devam eden şiddet ve baskıya yönelik en güçlü cevabı HDP’nin verdiğini söyleyen Albayrak, “Haksızlığa mücadeleye karşı işçi sınıfının yanında duran HDP dışında hiçbir partiye yakın değilim” dedi. Mehmet Emin Duman adlı yurttaş da, HDP listesinde bütün halklardan aday gösterilmesini son derece önemli bulduğunu ifade etti.

“Kadın erkek eşitliği beraberinde seçim başarısını da getirecek”
HDP içindeki adayları içindeki kadın oranına dikkat çeken Remziye Korkmaz, “Kadın ve erkek oranlarının eşit olarak gösterilmesi beraberinde başarıyı da getirecek” ifadelerini kullanırken, “HDP’de dışında hiçbir partiye ses vermeyeğiz” diyen Zeynep Dursun ise, “HDP Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele yürütüyor. Bu yüzden oyumu da HDP’ye vereceğim” dedi.
Partilerin aday listelerinin tamamını incelediğini belirten Aydın Nadir ise,  özellikle AKP’nin aday listesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlık sistemi için düzenlediğini söyleyerek,  MHP de ise Ekmeleddin İhsanoğlu çelişkisine dikkat çekti. Farklı kimliklerin ve kadınların HDP’nin aday listesinde temsiliyet imkânı bulduğunu belirten Nadir, “Seçimlerde halkların kardeşliğinden yana olan HDP’yi destekleyeceğim” dedi.

“Halklar kendi ‘sesine’ sahip çıkmalı”
“Hırsızlıkla, yolsuzlukla işi olmayan herkes  HDP listesinde” diyen Yavuz Türeli de, “Türk’ün de Kürt’ün de kurtuluşunun HDP’de olacak” dedi.  İlhan Kalkmaz adlı yurttaş Alevilerin, Ezidilerin, Süryanilerin ve Çerkes haklarının temsilcilerinin CHP, MHP, ve AKP’nin aksine HDP içinde temsil imkanı bulduğunu belirtirken, Nezir Cebe ise, en dikkat çekici listenin HDP listesi olduğunu belirterek, tüm halkların kendi “sesine” sahip çıkmasını istedi.

“Umut HDP’de”
AKP, MHP, CHP ve HDP’nin listelerini yakından inceleyerek aday profilleri hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten Hüseyin Özçelik; Türkiye’de ırk, dil ve din gözetmeksizin bütün renkleri bir arada tutan tek listenin HDP’de olduğunu söyleyerek, “Bizler umudu HDP’de görüyoruz” derken, Hasan Seyhan ise,  AKP, CHP ve MHP’deki kadın aday oranlarını hatırlatarak, ” Açıkçası HDP’nin listesini kendime daha yakın görüyorum” dedi.

“Gün destek ve birlik günü”
CHP,MHP ve AKP arasında en güven verici  listenin HDP’nin listesi olduğunu söyleyen Mecit Çelebi, “HDP’nin yeni yaşam modeli ile başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu. Abdurrahman Acar ise HDP’nin listesini olumlu ve renkli bulduğunu dile getirirken, Bahri Zeyrek, “Bugün destek ve birlik günü.Sandık başına gidecek insanların elini vicdanlarına koyması gerek” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu