Manşet

Hacettepe’de polis terörüne direniş

Faşist gruplar dün Hacettepe Üniversitesi’ nde “Çanakkale Şehitlerini Anma” etkinliği yapmak istedi, çevik kuvvet panzerleriyle okulu gaz bombasına boğdu, öğrenciler çevik kuvvete taşlarla karşılık verdi!

‘Faşizmin çeşitli maskeler arkasından sürdürdüğü faaliyetlere üniversitede izin vermeyiz’ diyen devrimci, demokrat öğrenciler geçtiğimiz hafta “Çanakkale Şehitlerini Anma” adıyla bir etkinlik düzenleyeceğini duyuran ve kendini “Türk Dünyası Araştırma Topluluğu” arkasında gizlemeye çalışan faşist çetelerin bıçaklı saldırı girişiminin ardından etkinliğin gerçekleştirileceği gün de polis terörüyle karşı karşıya kaldı.

Özel Güvenlik Birimleri etkinliğin yapılacağı salonun kapı girişine barikat kurarak faşistleri koruma altına alırken; devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler de kapı önünde sloganlarla karşılık verdi.

Saat 12.30 sıralarında ise TOMA’ ların, çevik kuvvetin salonun bulunduğu bölgede barikat oluşturmaya başlamasıyla çatışmalar başladı, çok sayıda öğrenci yoğun gazın etkisiyle ambulanslara taşındı.

Rektörlük binası önünde süren bir buçuk saatlik çatışma sırasında “Polis defol üniversiteler bizimdir, faşizme karşı omuz omuza” ve benzeri sloganlar atılırken çevik kuvvet onlarca gaz bombası kullandı, tazyikli suyla kitle dağıtılmaya çalışıldı. Ancak kitle dağılmadı ve rektörlük önünden yemekhane önüne, oradan da Yıldız Amfi önünde çatışmayı sürdürdü.

 

“Hacettepe’ yi örnek bir üniversite yapacağız” diyen Rektör Murat Tuncer “gaz bombası ihalelerini iptal ettik” diye övüne dururken nasıl bir “örnek” ten bahsettiği de bir kez daha anlaşıldı ve rektörün maskesi bir kez daha düştü.

 

Çevik kuvvetin plastik mermi kullandı!

Yıldız Amfi önünde barikatlar kuran öğrencilere çevik kuvvet burada plastik mermi kullandı. Plastik merminin ve gaz bombalarının isabet etmesi sonucunda yaralanan öğrenciler, ambulanslara götürüldü.

Nefes alınamayacak hale getirilen üniversitede amfi içerisinde bulunan yüzlerce öğrenci yoğun gazdan etkilenirken, bayılanlar da ambulanslara taşındı.

Çevik kuvvet plastik mermilerini ve gaz bombalarını atmaya devam ederken öğrenciler de sloganlarla çatışmayı sürdürdü.

Etkinliği yaptırmakta ve kitleyi dağıtmakta kararlı olan çevik kuvvet, arka arkaya attıkları gaz bombalarının etkisiyle kitle bölündü. Ancak öğrenciler yeniden Yemekhane önünde bir araya geldi ve saat 15.30 sıralarında üniversite içerisinde sloganlarla ve ajitasyonlarla polis terörü teşhir edilerek rektörlük binası önüne yüründü. Bu esnada üniversitede olan Rektör Murat Tuncer herhangi bir açıklama yapmadı. Bazı öğrenciler tarafından rektörlük binasının camları taşlandı ve burada yapılan kısa açıklamanın ardında kitle saat 18.00’ da Yüksel Caddesi’ nde yapılacak olan basın açıklamasında buluşmak üzere dağıldı.

 

“Hacettepe ayakta! Rektöre, polise, faşizme direniyor!”

Yüksel caddesinde bir araya gelen yüzlerce öğrenci polis terörünü teşhir ederek, faşist hiçbir örgütlenmeye üniversitede izin verilmeyeceğini söyledi.

Açıklama sonrasında faşist saldırı ve polis terörünün öğrencilere geri adım attıramayacağının söylenmesinin ardından açıklama sloganlarla sonlandırıldı.

Bugün saat 12.00’ da Beytepe HDK Gençliği tarafından yapılacak olan Newroz’ da da bu konuya yer verilecek.

Ayrıca 21 Mart Perşembe günü de üniversite içerisinde bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

 

Hacettepe Üniversitesi YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu