Güncel

Gündoğdu’daki mitingde provokasyon!

İzmir: Gezi Parkı ile başlayan ve ülkede bir çok yerde devam eden eylemler sürerken; İzmir’de bu gün gerçekleşen mitingde gerginlik yaşandı. Miting alanın da Abdullah Öcalan posterinin açılması nedeni ile taraftar grupları üzerinden yaratılan provakasyon sonucu çıkan kavgada ise 2 kişi yaralandı.

11 Haziran günü sabah saatlerinde Gezi Parkı’nda ve Taksim’de gerçekleşen müdehaleyi protesto etmek isteyen sendikalar ve demokratik kitle örgütleri akşam saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Buradan Gündoğdu Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte; sabah saatlerinde Taksim ve Gezi Park’ta gerçekleşen saldırılar ve SDP İl Binası’nda gerçekleşen gözaltılar protesto edildi.

Belinde silah taşıyan siviller vardı”

Taraftar gruplarının da diğer taraftarlarla birlikte ortak kortej halinde katıldığı yürüyüş sonucu alana gelindi. Alanda kurumlar adına ortak açıklamanın okunduğu sırada ise; Gündoğdu heykelinin önünde bulunan bir grup, alanda açılan ve üzerinde Abdullah Öcalan’ın resmi bulunan flamaları bahane ederek; “ Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” vb. sloganlar attılar.

Daha sonra ise Göztepe ve Altay taraftarlarının da eşlik ettiği sloganlar bi süre sonra saldırıya dönüştü. Devrimci-İlerici insanların olduğu tarafa doğru saldıran güruh ile yaşanan kavgada ise 2 kişi yaralandı.

Gerçekleşen kavgada ise, belinde silah olan insanların olduğu ve kitle içerisinde kavgayı körükleyen bu silahlı kişilerin ise sivil polis oldukları edinilen bilgiler arasında. Yine taraftar kitlesi içerisinde HEPAR İzmil İl Yöneticilerinin bulunması, kavga yatıştığı yerde yeniden körüklenmeye çalışılması da ne niyetle hareket edidiğini gösteriyor.

Birkaç küçük saldırının ve tartışmanın ardından ise taraftar grupları alanın alt tarafında toplanarak ve İstiklal Marşı okuyarak alanı terk etti. Ancak kitle alanın alt tarafında toplandığı anda da kitleyi saldırıya ikna etmeye çalışan kişilerin varlığı dikkat çekiciydi.

Daha sonra ise mitingin sonlanmasının ardından ise, çadırların olduğu alana geçildi.

Akşam saatlerinde ise Gündoğdu Dayanışma Platformu alan içinde kısa bir yürüyüş düzenleyerek İstanbul’daki saldırganlığı protesto etti.

[widgetkit id=185]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu