Güncel

Gülsuyu’nda Taksim protestosu

1 Mayıs Çarşamba günü sabah 08:00’de Gülensu Mahallesi Muhtarlığı önünde toplanan Partizan kitlesi “İsyan, direniş, serhıldan” pankartı arkasında “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak” vb. sloganlar eşliğinde Heykel Meydanı’na yürüdü.

Buradan eylemi örgütleyen Alınteri, ESP, EMEP ile birlikte E-5 karayoluna kadar slogan eşliğinde devam ettik. Yürüyüş boyunca zırhlı akrep aracı kitlenin önünde durup video çekimi yaparak provokasyon yaratmaya çalıştı. Buna karşılık “Katil polis Gülsuyu’ndan defol” sloganını haykırdık.

Gülsuyu Mahallesi çıkışına gelindiğinde zırhlı araçlarıyla çevik kuvvet polisleri hazır halde bekliyordu. Yürüyüş E-5 Gülsuyu durağında sonlandı. Burada kitle bekleyen otobüslere binerek 1 Mayıs için konvoy yaparak Taksim’in yolunu tuttu. Ancak yürüyüş bileşeni ve aynı zamanda HDK birleşeni olup da Taksim’de olacağını söyleyen EMEP son dakikada kararını değiştirerek “Kartal Meydanı’na gidiyoruz” dedi.

 

gulsuyunda taksim protestosu2Çatışma sonrası ortak eylem

1 Mayıs günü akşamı; kutlamaların devlet terörüyle engellenmesi ve yaşanan çatışmaların ardından mahalleye dönen kitle, mahallede de eylemlerini sürdürdü. Partizan ve ESP‘nin çağrısıyla organize edilen eyleme BDP ve mahalle halkı da destek verdi.

Gülensu Son Durak’ta sloganlarla başlayan eylem kahvehanelerde yapılan çağrılarla devam etti. Kahvehanelerde yapılan konuşmalarda mahalle emekçileri, yaşanan saldırılara karşı sokağa çıkmaya davet edildi, devlet terörüne karşı emekçilerin, devrimcilerin onurlu bir şekilde Taksim’de direndiği vurgulandı.

Bu direnişin kazanılmış 1 Mayıs Meydanı’nı sahiplenme direnişi olduğu, emekçi halkın kazanılmış haklarını gasp etmeye yönelen devletin karşısında adalet ve hakların korunma mücadelesi olduğu ifade edildi.

“Kentsel dönüşüm” adı altında barınma haklarını da gasp etmek isteyen devlete karşı verilecek mücadelede, emekçilerin de “marjinal gruplar” diye gösterileceği hatırlatıldı. Onurlu demokratik bir gelecek için tüm halkın bugün yaşananlara karşı birlikte sokaklara çıkması gerektiği vurgulandı ve yürüyüşe çağrıldı.

Heykel Meydanı’na kadar çağrıların devam ettiği yürüyüş, meydanda yapılan açıklamanın ardından sona erdi.

Eylemde sık sık, “Yaşasın Taksim direnişimiz“, “Bir Mayıs kızıldır, kızıl kalacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Gülsuyu’ndan bir ÖG okuru

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu