Güncel

Gülsuyu Newroz’undan izlenim

Gülensu ve Gülsuyu mahallesinde 24 Mart Pazar günü gerçekleşen Newroz etkinliğinde ve öncesinde yapılan bütün çalışmaların içinde bulundum .

Bu yapılan çalışmaların içindeyken kendimde epey bir olumlu değişim yaşadığımı fark ettim. Beni geliştiren, ilerleten yanlara kısaca değinip geçeyim. Şimdiye kadar elime megafon alıp ajitasyon hayatımda hiç çekmedim lakin bu çalışmada benim gibi yer alıpta eline megafon almayan yoldaşların fazla olması birilerimizin bu işi el atması gerektiğinin kaçınılmazlığını görüp ilk defa heyecan ve hatalarla dolu dolu bir ajitasyon çektim.Daha sonrasında aslında hergün kendi aramızda bir birimeze yaptığımız yada halkla yaptığımız konuşmaları daha dokunaklı ve bir tek kişiye değil,topluma hitap eden şekilde yapmam gerektiğini anlayarak yapıp deneğim kazanmış oldum.

Mahalle içerisinde halkı yapacağımız etkinliğine çağırmak için gece gündüz canla başla çalışmalarımızı son günün son dakikalarına kadar sürdürdük. Mahallede hazırladığımız materyallerle birlikte halka giderek yapacağımız newroz etkinliğinin neden yapıldığını anlattık.

El bildirilerimizde ibrahim yoldaşın resminin olması epey bir ilgi yarattı. Halkımızın ibrahim yoldaş a ilgisi epey bir fazlaydı. okuma yazma bilmeyen yaşlı teyzeler ve amcalar sırf üstünde ibrahim yoldaşın resmi var diye el ilanı istediler. Mahallede genel olarak partizana büyük bir ilgi var. Mahalle halkının partizana ve faaliyetçi yoldaşlarımıza karşı yaklaşımları bir haydi iyidi. Böyle söylememin amacı mahallemizde partizanın geçmiş yıllar çalışmalarında halk arasında,halkla bütünleştiğine dair öngörülerim var.şimdiye kadar mahallede elimi kime uzattıysam ya partizan sempatizanı yada geçmişte bir şekilde partizanla ilişkilenen insanların olduğu bir mahalle burası.

Son süreçte kentsel dönüşüm saldırılarının odağında olan mahallemiz,devletin beslediği, polisle işbirliği halinde olan çatelerin halka korku vermeğe ,kentsel dönüşümden önce asıl yıkım olarak söylediğimiz örgütlü ve kültürel yıkımın gerçekleşmesinde büyük rol alanlara karşı giriştiği karşı mücadele’de tek alternetif olarak gördüklerini söylüyorlar genelde.

Newroz öncesi yaptığımız kapı sohbetlerinde halkın tek dert yandığı çeteleşme ve mahalleyi saran uyuşturu ile hırsızlık olduğunu söylüyordu. Kentsel dönüşüm saldırıları karşısınde birlik içinde örgütlü hareket edeceklerini dile getirselerde,çeteleşme konusunda çekinceleri var. Kısa bir süre önce evinin önünde uyuşurucu satanlara müdahale eden bir ailenin evine çeteler tarafından ateş edilmişti. Bizler halkın bu duyarlılığını isterken çeteler artık evlere ateş etmeye başlayarak halka korku olmayı başarmış durumdalar. Bizlerde yaşanan bu son olayla halkı devrimcilerin yanında saf tutmalarını söylerken ,mahallemizde yaşanan hertürlü saldırıya karşı newroz ateşini yükseltelim çağrısı yaptık.

Son günü hazırlıklarını yaptığımız mahallemizde,önder yoldaşın devasa resmini ,mahallemizdeki binalarda asabilecek kadar büyük bir yer bulmakta zorlandık.

Lakin zorda olsa newrozun kutlanacağı alanda bir yer bulup astık. Akşam gülensu sondurakta heyacanla bekleyen gittikçe sayısı artan bir kitle olduk. Yürüyüş esnasında atılan sloganlar kitleyi coşturdu. İlk kez atılan kimi (newroz )sloganlar çok hoşuma gitti.” Newroz isyan ,İbrahim’e bin selam” “çetelerden hesabı partizanlar soracak” “örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”

Yürüyüş boyunca mahalle halkına ajitasyonlar çekip,partizan saflarında örgütleme çağrısı yapıldı. Newroz kutlamasının yapılacağı alana doğru ilerken alandan çalınan isyan ateşi ve alanda korteji bekleyenlerin alkışlarılya kitle alana girerken kendimi çin kominist partisinin kızıl ordu saflarında, uzun yürüyüşü bekleyenleri görür sandım. Ardından atılan önderimiz ibrahim ibrahim kaypakkaya sloganı alandaki coşkuyu dahada artırdı.yakılan dev ateşin etrafında mücadelemize bağlılık yeminleri edip, halaylar çektik..

GÜLENSU’DAN BİR Ö.G

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu