Dünya

Göçmenler Londra’da Faşizme Geçit Vermedi!

No PASARAN!

Göçmenler Londra’da Faşizme Geçit Vermedi!

Londra: Londra’da göçmenlerin en yoğun yaşadığı bölgelerden biri olan Walthamstow Bölgesinde ırkçı ve faşist EDL (İngiliz Savunma Birliği) yürüyüş yapmayı planlıyordu. Ancak Faşist EDL’ye karşı örgütlenen karşı eylem Faşizme geçit vermedi ve EDL hedeflediği güzergâhta, hedeflediği eylemi yapamadı.

İngiliz Polisinin Irkçı niteliği açıkça bilinmektedir. Özellikle göçmenlere karşı polis şiddeti ve ırkçı uygulamaları sık sık haberlerde yer bulmaktadır. Bugün ise Irkçı Polis teşkilatı kendi sokak ‘gücünü’ tüm çabasıyla korumaya çalıştı. Ancak örgütlenen karşı eylem bu çabayı boşa çıkararak çeşitli milliyetlerden halkın bir arada faşizme karşı nasıl tek yumruk olarak durduğunu gösterdi.

EDL esasen bu yürüyüşü geçtiğimiz 18 Ağustos günü yapmayı planlamış, ancak son anda bu tarihi 1 Eylül olarak değiştirmişti. EDL’nin bu yürüyüşüne karşı ‘Faşizme Karşı Birleş’ inisiyatifi ve ‘Walthamforest Biziz’ grubu bir eylem örgütlemeye başlayarak birçok yerel göçmen inanç ve toplum kurumlarının da yer aldığı bir çalışma başlattı. Bu çalışma, bugün meyvesini 5 bin anti-faşisti sokaklara dökerek aldı. Diğer yandan faşist politikaları ve Irkçı propagandalarıyla bir örgütleme yapmaya çalışan EDL yaklaşık 2 bin üyesini beklediğini açıklamış olmasına rağmen 200 kişilik bir grubu ancak toplayabilmiştir.

Sabah saat 11.00 sularında Walthamstow Pazarının girişindeki ilçe meydanında toplanan göstericiler konuşmacıların ‘ırkçılığa ve faşizme geçit vermeyeceğiz, burada istenmeyen onlar’  konuşmalarını dinledikten sonra toplanma yerinden hareket ederek Walthamstow ilçesinin en yoğun caddesinde yürüyüşe geçtiler. Polisin hesapları ve planı önce göstericileri yürütmek ve peşinden kesişen Dörtyol ağzından faşistleri yürütmekti. Ancak bu plan ve çabaları nafileydi. Bell Corner olarak bilinen Dörtyol ağzına gelindiğinde göstericiler oturma eylemi yaparak yolu kapattı ve caddeyi işgal etti. Burada 5 bine yakın gösterici ‘NO PASARAN’ sloganlarıyla faşist EDL’ ye geçit vermeyeceğini haykırırken “Sokaklar bizim, Faşist EDL sokaklarımızdan defol” sloganlarını hep bir ağızdan haykırdı. Çevik kuvvet yine İngiliz polisinin meşhur yöntemi olan “kettle” yani göstericileri kordona alarak tüm giriş çıkışları kontrol altında tutmaya çalıştı. Bu sırada güzergah üzerindeki esnafın kepenk indirdiği de gözlemlendi. Göstericilerin oturma eylemi sırasında, EDL’de dörtyola ulaştı. Buradan geçit vermeyeceğini haykıran göstericiler, oturma eylemini sürdürerek EDL’nin ana yürüyüşünü engellemeyi başardı. Zaten sayıca çok az olan EDL ise doğru düzgün slogan dahi atamadan çevik kuvvet ve özel isyan polisleri tarafından yoğun bir güvenlik altında arka sokaklardan götürülerek belediye binası önünde korunan bölgeye götürüldü. Oturma eylemi yapan göstericiler elde ettikleri başarının ardından, EDL’nin bitiş noktasında yapmayı planladığı mitinge de izin vermeyeceğini söyleyerek çemberi yardı ve farklı sokaklardan belediye binası önüne geldi. Polisler burada da göstericileri bölerek kontrol altında tutmaya çalışmış olsa da, aynen faşist EDL gibi başarısız oldu.  EDL’nin liderleri Tommy Robinson ve Kev Carrol’un yapacağı konuşma da engellendi ve EDL yöneticileri arasında da münakaşa olduğu gözlemlendi.

Özellikle gençliğin yoğun bir şekilde katıldığı eylem, Polisin EDL mitinginin iptal edildiğini açıklamasıyla faşistlere karşı bir zafer olarak coşkuyla karşılandı.

Özellikle 2008 krizinden sonra ciddi şekilde boyutlanan ve daha açıktan yapılan ırkçılık artık göçmenlerin en yoğun yaşadığı yerlere dahi girme cüretini göstermektedir. Ancak, biliyoruz ki faşistler bu cüreti kitlelerden değil devletten almaktadır. Faşizme bu cüreti veren İngiliz halkı değil, devletidir!

Eyleme Partizan, YDG, Gik-Der ve Day-Mer `de katıldı.

Bugünde gördüğümüz gibi halk din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmadan kol kola, omuz omuza ‘No Pasaran’ şiarıyla sokaklara çıktığında, faşizme geçit verilmez.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu