Güncel

Gezi paylaşımlarına sürgün

Mersin: Gezi Direnişi döneminde paylaşımları nedeniyle Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi öğretmeni Zehra Gürler hakkında müdür yardımcısı Cuma Ağırağaç’ın şikayeti üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı.

Cumhuriyet gazetesinden Abidin Yağmur’un haberine göre Müdür yardımcısı Ağırağaç, dedektif gibi çalışarak Gürler’in bütün sosyal medya paylaşımlarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dosya halinde sundu. Soruşturma takipsizlikle sonuçlandı ancak Ağırağaç’ın yeniden şikâyette bulunması üzerine Gürler hakkında bu kez uyarı cezası ve Mut’a sürgün kararı çıktı.

Mersin Nevit Kodallı Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Zehra Gürler hakkındaki idari soruşturmalar, 2013 yılı Haziran ayında başladı. Okulun din kültürü öğretmeni de olan müdür yardımcısı Cuma Ağırağaç, 2 veliden şikâyet geldiği gerekçesiyle, Zehra Gürler’in Facebook profiline girerek paylaşımlarını inceledi.

Ağırağaç, 6 Haziran 2013’te Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir şikâyet yazısı yazdı. Ağırağaç, şikâyet yazısı ekinde, öğretmen Gürler’in “Allah’ım bugün lütfen buluşma yerimiz olan Forum’a sığmayalım” ve “Son, iki, üç, dört Forum’u geç, sapmadan sahile in. Gezi için buluşma planımız saat 18.00, Barış Meydanı” şeklindeki mesajlarının çıktısını ekledi ve Gürler’in Gezi eylemcisi olduğunu kanıtlamaya çalıştı. Ağırağaç aynı yazının ekinde, Gürler’in gazeteci Gülse Birsel, yönetmen Zeki Demirkubuz, tiyatrocu ve televizyoncu Okan Bayülgen’in Gezi eylemlerine ilişkin yazı ve videoların “odatv.com” ve Birgün gazetesinin haberlerini paylaştığını gösteren çıktıları da sundu.

Gürler savunmasında, Gezi eylemleri için yönlendirme ve çağrıda bulunmadığını söylediyse de maarif müfettişleri bu iki ifade nedeniyle Gürler’e önce kınama cezası verdi, daha sonra bunu uyarı cezasına indirdi. Gürler, ‘İstanbul’daki Gezi Parkı protestosunun Mersin ayağına çağrı’ ifadesinin kendisine ait olmadığını, eylemlerin yönlendiricisiymiş gibi gösterilmek için bu ifadenin eklendiği iddiasıyla idari dava açtı. Gürler, soruşturma sonucu yazısı eline geçmeden, Mersin merkeze 165 kilometre mesafedeki Mut ilçesine sürüldüğünü öğrendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu