Güncel

Gemlikte Piknik!!

Gemlik: Gemlik Dersim’liler Derneği ve Gemlik Hacı Bektaş Veli Derneği’nin birlikte düzenlediği ortak piknikte bizlerde Partizan okurları olarak piknikte yerimizi aldık. Piknik alanında gazetemiz Özgür Gelecek, Tohum Kültür Merkezi DVD’lerini ve Kaypakkaya kitaplarını dağıttık.

Dağıtım esnasında kitle ile çeşitli konularda görüş alış verişinde bulunduk. Pikniğe kitlesel bir katılımın olduğu dikkat çekiciydi.   Bizler piknik alanının yakınında bulunan orman şantiyesi işçilerini ziyaret ettik. İşçilerin yaşadıkları sorunlara dair uzak yerlerden buraya çalışmaya geldiklerini ve çalışanların tamamının aile bireylerinden oluştuğunu gördük. Yaşadığı sorunları sorduğumuzda “Örgütsüzlüğün, sosyal yaşamdan koptuklarını Türkiye genelinde orman işçilerinin siter karşılığı  iş yaptıklarını geçmiş süreçlerde pazarlık zeminlerinin olduğunu günümüzde bununda ortadan kalktığını, bölge şeflerinin verdiği kararlar doğrultusunda çalışmak zorunda olduklarını anlattılar. Ardından da

örgütsüz yanlarından devletin faydalandığı ve bu insanlarında eşleriyle birlikte ortalama her birinin yevmiye sinin 35 TL civarına denk geldiğini belirtiler. Orman kesim araçları, traktörler ve kamyonlar masraflarıyla beraber işçilere ait olduğunu zarar ve karın tamamen kendileri tarafından karşılanacağını dile getirirken, peki bu sorunları aşmak için bir örgütlülüğe yok mu? Diye sorduğumuzda  bize  verilen cevabın “Türkiye’de yaşanan işsizliğin orman işçilerinde olduğu gibi tarım işçileri de aynı kaderi paylaşarak eğer bu ücreti beğenmiyorsak, geldiğimiz yere geri gitmekte serbestsiniz gibi kelimelerle karşılaşıyoruz. “ dedi. “Bu durum karşısında örgütsüzlükten doğan sonuçlar karşısında, var olan gücümüzü kullanamama ve yaşamımızı sürdürmek için aile boyu çalışmak zorunda kalıyoruz. Orman işçilerinin ortak hareket edeceği bir kurum olursa menfaatimizin olduğu bir gerçektir” dedi. İşçiler, gazetemizin ve Kaypakkaya düşüncesinin yabancısı olmadıklarını belirttiler. Bizlerde onlara gazetemizi ulaştıracağımızı belirtip ayrıldık. 

  Gemlik Özgür Gelecek Okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu