Güncel

Gebze’de Dersimliler dayanışma gecesinde buluştu!

Devletin diller, kültürler üzerinde yürüttüğü asimilasyoncu politikalarının hız kesmeden devam ettiği şu günler Gebze Dersimliler Derneği olarak bir dayanışma gecesi gerçekleştirdik.

Uzun zaman sonra böylesi bir gecede üyelerimiz ve çevremizle buluşmamız bizim açımızdan oldukça olumlu bir yerde durmaktadır.

Pazar (28 Nisan) günü Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz gecede Erdoğan Emir, Hasan Ali, Enver Çelik ve yerel sanatçılar katılarak geceyi renklendirdi.

Pek çok dernek ve kurumda geceyi selamlayan mesajlar göndererek dayanışma duygularını paylaştı. Gelen mesajlar arasında Özgür Gelecek gazetesi de etkinliği selamlayan bir mesaj gönderdi.

Salonda “Dersim’de siyanürlü altın aramaya ve barajlara hayır”, “diline kültürüne, doğana sahip çık!”, “Munzur özgürdür, özgür akacak!”, “Sıma péro piya xer amey” vb pankartların yanı sıra Seyir Rıza’nın resmi asıldı.

Gece de sahneyi ilk olarak yerel bir sanatçı alırken ardından Enver Çelik çıktı.

Çelik, dertli türküleriyle Dersimlileri memleketlerine götürürken aynı zamanda anlattığı Dersim hikâyeleriyle de kitleye keyifli anlar yaşattı.

Ardından Hasan Ali ve Erdoğan Emir sahne aldı.

Gece de Umut Yayımcılık standını kurarak gazetemiz Özgür Gelecek ve Umut Yayımcılık’tan çıkan kitaplarımızı kitleye ulaştırdık.

 

 

Gebze ÖG okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu